Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Ramazanda beslenmeye dikkat

Tarih: 12 Ağustos, 2010
a a a
Ramazanda beslenmeye dikkat

Ramazan ayının son yılların en yüksek sıcaklık değerlerinin görüldüğü yaz ayına denk gelmesi ve sahur-iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu ayda beslenmenin önemini artırdı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, iftar ve sahurda, yanında salata, meyve, tam tahıllı ekmek ile tek çeşit protein türü gıda ve en az 2 buçuk litre su tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

DENGELİ VE YETERLİ BESLENMEYE DİKKAT

Hava sıcaklıklarının 40’lı dereceleri geçtiği aşırı nem oranının bu sıcaklığı daha da bunaltıcı yaptığı bu dönemde on bir ayın sultanı Ramazan Ayı’nda beslenme konusunda tavsiyelerde bulunan Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekti. Dr. Poyraz, protein, sebze-meyve, tahıllı ekmek ve yeterli miktarda su ile iftar ve sahurda beslenildiğinde orucun daha sağlıklı olarak tutulabileceğini söyledi.

SAHURA KESİNLİKLE KALKIN

Sahura kalkmanın son derece önemli olduğuna dikkat çeken Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz gece yatmadan önce sahur yapmanın zararlı olduğu belirti. Dr. Poyraz, sahurun mutlaka imsak vaktine yakın bir zamanda yapılması gerektiğini aktararak bu kurallara uyulmaması halinde oruçlu kalma süresinin en az 18 saate uzadığını ve özellikle susuzluğun insan bünyesinde önemli sorunlara neden olabileceğinin altını çizdi.

TEK ÇEŞİT PROTEİN ALINMALI

İftar ve sahurlarda aşırı yağlı, tatlı ve unlu gıdaların alınmaması tavsiyesinde bulunan Dr. Poyraz iftarda ve sahurda tek tip protein alınmasının dağa sağlıklı bir beslenmeyi sağlayacağını ifade etti. Et-yumurta-kuru baklagillerden oluşan protein grubu ile birlikte salata, meyve, tam tahıllı veya çavdar, yulaf ekmeğinin tüketilmesinin oruçlu insanın kan şekerinin daha yavaş düşmesini sağladığını böylece insan bünyesinin daha rahat olacağını söyledi.

EN AZ İKİ BUÇUK LİTRE SU

Aşırı sıvı kaybının yaşandığı bu günlerde iftar ve sahur arasında günde en az 2 buçuk litre su tüketilmesi gerektiğini açıklayan Dr. Poyraz şeker hastalığı, karaciğer, böbrek yetmezliği, kronik kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları olan vatandaşların ise oruç tutmak için kesinlikle doktorlarına başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım