Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Sineklerin ilaçlara direnci test ediliyor

Tarih: 31 Temmuz, 2010
a a a
Sineklerin ilaçlara direnci test ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vektör yayılımını önlemek için kullandığı ilaçlara karşı, karasinek ve sivrisineklerde herhangi bir direnç ve etki oluşup oluşmadığını öğrenmek için bilimsel araştırma başlattı. Durgun sulardan alınan sivrisinek larvaları Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Öner Koçak tarafından direnç testine tabi tutulup kullanılan çevreye duyarlı ilaçların verimliliği daha net bir şekilde ortaya çıkarılmış olacak.

BİLİMSEL ÇALIŞMA

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından kentin tamamında her ay rutin olarak devam edilen vektörlerle mücadele kapsamında daha etkin bir çalışma yürütebilmek için bilimsel metodlara yer veriliyor. Sinek ve sivrisinekler için kullanılan ilaçların ekolojik dengeyi bozmayan lavrasit ürünler olmasına önem veren Büyükşehir, vektörlerin bu ilaçlara direnç sağlayıp sağlamadığını belirlemek için bir çalışma başlattı.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE

Bilimsel çalışmada Kocaeli’nin belirli noktalarındaki durgun sulardan alınan sivrisinek larvaları laboratuar ortamına alındı. Hacettepe Üniversitesi’nde Prof Dr. Öner Koçak tarafından yürütülecek çalışmada larvalar laboratuarda üretilerek F2-F3 dölleri elde edilecek. Elde edilen numuneler ile çeşitli bilimsel testler uygulanacak. Böylece vektör yayılımını engellemek için kullanılan ürünlere karşı sinek ve sivrisineklerin dirence sahip olup olmadıkları anlaşılmış olacak.

ÖRNEK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz vektörlerle mücadelenin kentte kesintisiz olarak devam ettiğini ifade ederek” Yapılan bilimsel çalışmamızı bu hizmetimizin verimliliğini artırmak için yürütüyoruz. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan larvasit ve kimyasalların etki değerlendirmeleri bu metodlarla sağlanmaktadır. Metod seçimi ve uygulamalarının yurt genelinde yürütülen diğer entegre metodların da Sağlık Bakanlığınca izlenmesini ve yeni araştırmaların yapılmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım