Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Basit önlemlerle sivrisinekten kurtulun

Tarih: 11 Temmuz, 2010
a a a
Basit önlemlerle sivrisinekten kurtulun

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sineksiz bir yaz için çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri ilaçlamanın yanı sıra alınabilecek basit tedbirlerle sivrisinek mücadelesinin yapılabileceğini vatandaşlara gösterdi. Köylerde hayvan sulamak için kullanılan dolu su kapları ve gübreliklerde sineklerin üreyebilecekleri, bu nedenle buralarda tedbir alınması gerektiği belirtildi.

SU KAPLARINI KAPALI TUTUN

Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Doktor Osman Poyraz beraberindeki ekiple birlikte Kartepe Rahmiye Mahallesi’nde su kapları ve gübreliklerin sinek larvalarına ortam hazırlaması konusunda vatandaşı bilgilendirdi. Doktor Poyraz, hayvanların su içmeleri için doldurulan su kaplarının sinek larvaları barındırdığını ifade ederek, bu kapların ağızlarının kapalı tutulması sık sık suyunun değiştirilmesinin larvaları engelleyeceğini vurguladı.

SİVRİSİNEĞE KÖKTEN ÇÖZÜM

Ahırlardan dışarı atılan gübrelerin sinek larvalarını barındırdığını aktaran Osman Poyraz, gübreliklerin etraflarını kapatarak dışarı taşmalarının önlenmesi gerektiğini söyledi. Doktor Poyraz, sineklerden kurtulmak için sorunu kökten çözmenin, bu amaçla da larva mücadelesi yapmanın önemli olduğunu dile getirdi. Doktor Osman Poyraz larva mücadelesi için kış çalışmaların ağırlık verildiğini kaydetti.

VATANDAŞLARA GÖREV DÜŞÜYOR

Sivrisinekle mücadelede vatandaşlara da görev düştüğünü belirten Doktor Osman Poyraz şunları kaydetti: “Vatandaşlarımızdan su kaplarının kapalı tutulması konusunda özellikle yardım istiyoruz. Evlerimizin etrafında önlem alırsak sivrisineklerden kurtularak rahatlarız. Bu önlemler ilaç kullanmamızı da engelleyeceğinden diğer canlıların da ilaçlardan etkilenmesinin önüne geçmiş olacağız. Vatandaşlarımızı bu konuya duyarlı olmaya çağırıyorum.” Büyükşehir Belediyesi sivrisinekle mücadele çalışmasını 127 köyde 26 ekiple sürdürüyor.

33 BİN METREKARE

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz Kocaeli de 33 bin kilometrelik alanda hizmet verdiklerini belirterek, “12 aylık çalışma ile 1 buçuk milyon nüfusun yaşadığı alanda, sivrisinek, karasinek gibi zararlıların üreme alanlarının yoğun olarak bulunduğu alanlarda çalışmalar yapıyoruz. Poyraz, sivrisinek, karasinek gibi zararlı canlılarla mücadele uygulamaların Türkiye ilk olduğuna dikkat çekerek profesyonel çalışmaların kamu maliyetlerini minimize ettiği, ekipman, donanım, araç, işçilik ve ürün tasarrufları sağladığını bildirdi.

MUHTARDAN DESTEK

Ramiye Mahalle Muhtarı İrfan Erçelik, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından memnun olduklarını ifade ederek sivrisinekle mücadele de alınabilecek önlemler konusunda yardımcı olacaklarını söyledi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım