Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Sivrisinekle mücadele dünyaya örnek oldu

Tarih: 26 Haziran, 2010
a a a
Sivrisinekle mücadele dünyaya örnek oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin halk ve çevre sağlığı için yürütülen çalışmaları hakkında bilgi almak için yurtdışından gelen konuklar Kocaeli’ye geldi. Bulgaristan, Suudi Arabistan ve Hırvatistan’dan gelen yetkililer sivrisinek gibi zararlılarla mücadelede uygulanan metotları kendi ülkelerinde de uygulamak istediklerini belirtti.

AYRINTILI BİLGİ ALDILAR

Büyükşehir Belediyesi’nin kent geleninde ve yıl boyunca kesintisiz sürdürdüğü vektör mücadelesi gerek ülke genelinde gerekse yurtdışından yakından takip ediliyor. Çevre ve halk sağlığı hakkında kendi ülkelerindeki uygulamalara yenilik getirmek için Kocaeli’ye gelen Bulgaristan, Suudi Arabistan ve Hırvatistan yetkilileri bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği sivrisinek, karasinek gibi zararlı canlılarla mücadele hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

33 BİN METREKARE ALANDA

Yurtdışından gelen konuklar Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz’dan vektör mücadelesi hakkında detaylı bilgiler aldı. Daire Başkanı Dr. Poyraz Kocaeli de 33 bin kilometrelik alanda hizmet verdiklerini belirterek, “12 aylık çalışma ile 1 buçuk milyon nüfusun yaşadığı alanda, sivrisinek, karasinek gibi zararlıların üreme alanlarının yoğun olarak bulunduğu çalışmalar yapıyoruz. Bu hizmeti ise yıllık olarak düşük bir ücretle sağlıyoruz” dedi.

UYGULAMALAR TÜRKİYE’DE İLK

Dr. Osman Poyraz, Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı sivrisinek, karasinek gibi zararlı canlılarla mücadele uygulamaların Türkiye ilk olduğuna dikkat çekti. Dr. Poyraz sağlanılan profesyonel çalışmaların kamu maliyetlerini minimize ettiği, ekipman, donanım, araç, işçilik ve ürün tasarrufları sağladığını bildirdi.

DIŞARIDA 19 KAT PAHALI

Kendi ülkelerinde bu hizmeti nasıl yapıldığını anlatan yurtdışından gelen yetkililer ilaçlama çalışmalarını yıl boyunca değil sadece 5 aylık bir zaman dilimi içinde uyguladıklarını ifade etti. Yetkililer ilaçlamaları uçkun mücadele şeklinde yaptıklarını belirterek 5 bin kilometrelik alanda 4 milyon TL harcadıklarını açıklayarak kendilerinin ilaçlama çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi’nden yaklaşık 19 kat pahalıya mal ettiklerini anlattı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım