Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

0262 325 60 91

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

Menfez ve mazgallarda geniş çaplı temizlik

Tarih: 29 Ağustos, 2019
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ile İSU Genel Müdürlüğü ekipleri, Kocaeli’nin tüm mahallelerinde bulunan mazgal, menfez, yağmur suyu hatları ve bu alanların çevresinde geniş çaplı temizlik çalışması başlattı. Geceli gündüzlü süren çalışmalarla tüm menfez, mazgal ve yağmur suyu hatları tamamen temizlendi.

185 KİŞİLİK PERSONEL
İzmit ilçesinde geniş çaplı yapılan temizlik çalışmalarına Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı’ndan 160 personel, İSU İzmit Şube Müdürlüğü’nden ise 7 Kombine araç ve 25 kişilik personel katıldı. İzmit ilçesinde çalışmalar, Yeşilova Boğazova Caddesi, 17 Ağustos Bulvarı, Piotr Wilcynski Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Turan Güneş Caddesi, Sabancı Bulvarı, Necip Fazıl Caddesi, Akasyalar Caddesi, Akkavaklar Caddesi, Salim Dervişoğlu Caddesi, Lozan Caddesi ve Yürüyüş Yolu’nda gerçekleştirildi.

EKİPLER GECELİ GÜNDÜZLÜ ÇALIŞIYOR
Başiskele ve Karamürsel sahilde de temizlik çalışması yapan ekipler, Gebze D-100 çevresi ile Darıca İstasyon civarındaki menfez, mazgal ve yağmur suyu hatlarını temizledi. Büyükşehir ekipleri, geceli gündüzlü yaptıkları temizlik çalışmasına devam ediyor.

TÜM MAZGALLAR TEMİZLENDİ
Ekiplerin bir kısmı geçtiğimiz hafta mevsim normalleri üzerinde yaşanan yağış sonrası tıkanan mazgal ve menfezleri temizledi. Mazgal demirleri kaldırılarak içerisinde biriken ve su baskınlarına neden olabilecek pislikler ekipler tarafından toplandı. Yapılan çalışmalarla yaşanabilecek su baskınlarının önüne geçilmiş oldu.

GELİŞİ GÜZEL ATILAN MALZEMELER
Toplamda 185 kişilik ekiple yapılan çalışmalarla mazgal, menfez ve yağmur suyu hatları içerisinden gelişi güzel atılan çöpler çıkarıldı. Ekipler tarafından çıkarılan malzemeler arasında araç plakaları, ıslak mendiller, çöp poşetleri ve plastik şişeler yer aldı. Bu ürünlerin kullanım sonrası bilinçsizce ve gelişigüzel atılması sonucu da çevre kirliliği ile altyapı hatlarının tıkanmasına ve beraberinde su baskınlarına neden oluyor.

KURU AĞAÇ DALLARI BUDANDI
Mazgalların yanı sıra ekipler sokaklarda mıntıka temizliği de gerçekleştirdi. Olası bir yağışta mazgal ve menfez giderlerini tıkayabilecek kuru ağaç dalları ekipler tarafından budandı. Kaldırım ve yol kenarlarında bulunan otlar çim biçme makineleri ile temizlendi. Sokaklara atılan çöpler ise ekipler tarafından toplandı.

YAĞMUR SUYU HATLARI KONTROL ALTINDA
İSU ekipleri ise kanal açma araçları ile menfez, mazgal ve yağmur suyu hatlarının kontrollerini yaptı. Yapılan çalışmalarda giderlerde yaşanan tıkanmalar araçla açıldı. Yağış sonrası biriken pislik araçla çekilerek temizlenirken, yağmur suyu hatlarında yaşanabilecek tıkanmaların önüne geçildi.