Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

0262 325 60 91

tuncayturetken@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

İzmit’in doğusuna mini Sekapark

Tarih: 12 Aralık, 2013
a a a

İzmit Körfezi’nin doğu ucunda da dev bir park projesine start veren Büyükşehir, kıyının temizliğinden elde ettiği balçığı kullanarak Sekapark’taki gibi üç adet yeşil tepe oluşturacak.

BALÇIĞI BİLE DEĞERLENDİRİYOR

Hafriyat toprağını değerlendirerek birçok ağaçlandırma ve park çalışmasına imza atan Büyükşehir’den bir geri dönüşüm hamlesi daha. Büyükşehir bu kez İzmit Körfezi’nin doğu kısmında yapacağı park için kıyı temizliğinden elde ettiği balçığı kullanarak Sekapark’taki gibi yeşil uçurtma tepeleri oluşturacak.

35 DÖNÜM ÜZERİNE

Körfezin doğu kıyısında Outlet Center’ın arka kısmında 35 dönümlük arazide hayat bulacak park için çalışmalar aralıksız sürüyor. Büyükşehir bir taraftan kıyı temizliğine devam ederken şu zamana kadar alana 5 bin 100 adet bitki dikimi gerçekleştirdi. Alan çınar, ıhlamur, akkavak, bambu, sığla, pavlonya, saz gibi kokulu ve bol yeşilli bitki türleriyle donatıldı.

3 BİN METRE YÜRÜYÜŞ YOLU

Park, Doğu terminali ile fuar alanı arasında kalan bölgede yapılıyor. Arazi üzerindeki sulak alan su kuşları için korunacak. Buralara yerleştirilecek gözetleme kuleleriyle kuşları izlemek mümkün olacak. Parkın içinde 3 bin metre uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet yolu da yer alacak.

SAĞLIKLI YÜRÜYÜŞ PARKURU

Parkta Sekapark’taki gibi üç adet uçurtma tepesi bulunacak. Sosyal donatı alanlarının da yapılacağı alanda birer adet mini futbol, basketbol ve voleybol sahası bir adet de tenis kortu yer alacak. Vatandaşlar bu spor alanlarında bol bol spor yapma imkanı bulabilecek. Parkta stres atmak için sağlıklı yürüyüş parkuru da oluşturulacak. Bu parkurun kimi yeri ahşap, kimi teri taş kimi yeri de kuş şeklinde düzenlenecek. Çıplak ayakla gezilecek parkurda vücuttaki statik elektrik atılacak.

PİKNİK ALANI DA VAR

Pakta piknik alanı da oluşturulacak. Üzeri kapalı masaların yerleştirileceği alanda vatandaşlar piknik yapabilecekler. Çocuklar için oyun ve fitness grupları yine parkın içinde yer alacak sosyal alanlardan olacak. Park kamelyalar ve pergolalarla tamlanacak. Parkın fuar kısmında geçişleri sağlamak için 50 metre uzunluğunda bir de köprü yapılıyor. Çelikten imal edilen köprü iki yaka arasında yürüme olanağı sunacak.