Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

0262 325 60 91

tuncayturetken@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Park Bahçeler Yapım Şube Müdürlüğü

Herkesin bir lalesi var

Tarih: 7 Aralık, 2013
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin bahar ayını yine rengarenk çiçeklerle karşılaması için 1,5 milyon lale soğanı dikti. Kişi başına üç ağacın düştüğü Kocaeli’de artık herkesin bir lalesi var.

1,5 MİLYON LALE SOĞANI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bahar hazırlıklarına kış ayından başlıyor. Bu kapsamda Büyükşehir kent genelinde lale soğanı dikim çalışmalarını tamamladı. Bu yıl 1,5 buçuk milyon lale soğanı toprağa dikildi. Çalışmalarda yenileriyle birlikte önceki yılın lale soğanları da kullanıldı. Sekapark başta olmak üzere Gebze, Başiskele ve yürüyüş yolunun bazı kesimlerine ekilen lale soğanları gün yüzüne çıkmak için Nisan ayını bekliyor. Sekapark’ın simgesi haline gelen laleler baharda vatandaşların ilgi odağı oluyor.

10 BİN METREKARE ALANA EKİLDİ

Toplam 10 bin metrekare alana ekilen farklı renklere sahip laleler kenti süsleyecek. Sekapark’a ekilen lalelerle 180 çeşit figür oluşturuldu. Park Bahçeler ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ekiplerinin yoğun ve titiz çalışmasıyla oluşturulan figürler arasında pepe, bebe, Hacivat-Karagöz, deniz, güneş, yunuslar, baykuş, kilim deseni, kuğu, şemsiye, yelkenli ve kalpler yer alıyor.

SON LALELER DE SATILDI

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlardan gelen talep üzerine bir günlüğüne Belsa önünde 185 paket lalenin daha satışını gerçekleştirdi. Lale satışları daha önce kentin 15 ayrı noktasında yapılmış 150 bin lale soğanı tanesi 2 liradan halka ulaşmıştı. Vatandaşlar aldıkları bu lalelerle Nisan ayının ilk haftasında yapılacak olan ‘En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin’ yarışmasına katılabilecek.