Özel Kalem Müdürlüğü

0262 318 10 00

Karaosmanoğlu, “Depremi Unutmadık, Unutmayacağız”

Tarih: 17 Ağustos, 2013
a a a

Asrın felâketi olarak nitelenen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ardından büyük bir yıkım yaşayan Doğu Marmara, hızla toparlanma sürecine girmiş ve Kocaeli bu işte başı çekmişti. Bugün de Kocaeli, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlarla ve çalışmalarla depreme çok daha hazırlıklı ve güvenli bir kent haline geldi.

17 Ağustos Depremi’nin 14’üncü yıldönümünde konuyla ilgili bir mesaj yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “30 binden fazla cana mal olan deprem, her ailemize acı verdi. Bu derin acıyı asala unutamayız. Bu acıları bir daha yaşamamak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak, gereken bütün önlemleri aldık, alıyoruz” dedi.

Başkan Karaosmanoğlu mesajında, “Bu gün geriye baktığımızda, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 14 yıl geçtiğini görüyoruz. Bu on dört yılda toplum olarak pek çok dersler çıkardık. Yaşadığımız mekânları artık plânlı, programlı bir şekilde inşa ediyoruz. İnşaatlarda ‘ben yaptım, oldu’ devri bitti. Büyükşehir Belediyesi olarak sıkı sıkıya denetliyor; sismoloji merkezimiz ve deprem kayıt istasyonlarımız, iveme ölçerlerimiz ve simülasyon merkezimizde verdiğimiz eğitimlerle halkımızı olası bir felâkete hazırlıyor, depremle yaşamayı öğretiyoruz…

9 yıldır, çarpık yapılaşmaya ve plânsızlığa ‘dur’ diyen bir Kocaeli Büyükşehir Belediyesi var. Bu bilinçle birçok çalışmaya imza attık ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kentsel dönüşümden simülasyon merkezine, stratejik noktalara yerleştirdiğimiz ivme ölçerlerden verdiğimiz eğitimlere, KUTAS uydu takip sistemi ile kaçak yapılaşmayı takibe kadar halkımızın sağlığı ve güvenliğini her şeyin önüne koyarak, hiçbir istisna kabul etmeden, ne gerekiyorsa onu yapıyoruz!

Kentsel dönüşümle hem yeni yerleşim alanları açtık, hem de binlerce aileyi riskli binalardan çıkararak güvenli barınma imkânı sağladık.

Büyükşehir Belediyemizin itfaiye teşkilâtını güçlendirdik. Artık dünya çapında başarılara konuşulan ve pek çok ülkeye eğitim veren bir itfaiye teşkilâtımız var. Afet Koordinasyon Merkezimiz yaptığı çalışmalarla göz dolduruyor, çalışmalarımız sürüyor, takdir ediliyor, ödüller alıyor…

Şu bir gerçek ki; deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız. Biz de bütün çalışmalarımızı bu bilinçle gerçekleştiriyoruz…

Sevgili hemşehrilerim,

Bu önemli anma gününde, acılarımızın hâlâ tazeliğini koruduğunu ve kelimelerin kifayetsiz kaldığını hissediyoruz. Allah böylesi acıları bir daha yaşatmasın. 17 Ağustos Depremi’nde vefat etmiş olanlara Yüce Allah’tan rahmet, kalanlara ise başsağlığı diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım