Özel Kalem Müdürlüğü

0262 318 10 00

Mostar’ın acısı 20 yıldır hala taze

Tarih: 9 Temmuz, 2013
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Bosna Hersek Federasyon Arşivleri Direktörlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen fotoğraf sergisi NCTY AVM’de açıldı. Bosna Hersek’teki savaşın izlerini taşıyan fotoğrafların yer aldığı sergide Mostar’dan kareler yer aldı.

KATILIM YOĞUNDU

Serginin açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bosna Hersek Federasyon Arşivleri Direktörü Adamir Yerkoviç, Garnizon Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tuncel, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Karamürsel İlçe Başkanı Ahmet Türkel ve Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel ile vatandaşlar katıldı.

OSMANLI DÖNEMİNDE HUZUR VE BARIŞ VARDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu açılışta yaptığı konuşmada Bosna Hersek’teki zulmün tek nedeninin oradaki insanların Müslüman olmaları olduğunu söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, Osmanlının oralarda yıllarca hâkimiyet sürdüğünü ve halkın barış ve huzur içinde yaşadığını vurguladı.

SAYISIZ CAMİ YIKILDI

Bosna Hersek Dernekleri Federasyonu Arşivleri Direktörü Adamir Jerkoviç ise “Savaşta Osmanlı döneminden kalma sayısız cami hasar gördü. Bu yapıların birçoğu tekrar yapıldı. Sizlerden Mostar’a sahip çıkmanızı ve özellikle şehrin doğu yakasında yatırım yapmanızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

24 FOTOĞRAF YER ALIYOR

Konuşmalarından ardından Bosna Hersek Dernekleri Federasyonu Arşivleri Direktörü Adamir Jerkoviç, Bosna Hersek’e ait bir tarihi caminin el işlemeli fotoğrafını, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na hediye etti. Sergide savaşın izlerini gösteren 24 fotoğraf yer alıyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım