Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı

0262 318 31 98

lutfiefil@kocaeli.bel.tr

Kocaeli çiftçisi tohum desteğiyle hasatta da kazandı

Tarih: 13 Temmuz, 2016
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı, Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından tarım ve hayvancılığa destek faaliyetleri hızla devam ediyor. Çiftçilere verim artışı ve kalite kazandıran, yüzde 50 hibe ile dağıtılan tohumların hasatları ise toplanmaya devam ediyor

ÜRÜN HASATLARINDA ARTIŞ

Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere yüzde 50 hibe ile dağıtılan arpa ve buğdayda hasat sonuçları alınmaya başlandı. Arpa veriminin dekar başına ortalama 456 kg/da, Buğday verimi dekar başına 400 kg/da olarak gerçekleşti. Verilen tohumlar ile çiftçilerin ürünlerinde bir önceki yıla göre artış gözlemlendi.

ÇİFTÇİLER ÇOK MEMNUN

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tohum desteğinden yararlanan ve buğday ekimi gerçekleştiren Kandıra Çalköylü çiftçileri tohumlardan ve hasattan oldukça memnun. Dekar başına verimin arttığını söyleyen çiftçiler ‘’ Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği destekten ötürü teşekkür ederiz. Bu tohumlar ile dekar başına üründen aldığımız verimde artış oldu. Bu projeyi düşünen ve uygulayan herkese başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

SERTİFİKALI TOHUMLAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen tohumlar Sertifikalı ve ilaçlanmış olarak üreticilere veriliyor. Sertifikalı tohum kullanmak çiftçilerin daha sonradan hastalık ve zararlılarla mücadele etmesinin önüne geçiyor. Kocaeli genelinde 3 bin 271 çiftçi yem bitkisi ve hububat tohum desteğinden istifade etti. Toplam 664 ton yem bitkisi tohum desteği verildi.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

2015-2016 üretim sezonunda Ayçiçeği, Dane Mısır, Korunga, Silajlık Mısır, Sudan Otu, Yem Bezelyesi, Yonca Arpa, Buğday, Fiğ, Köykur (yapay mera karışımı), Karamba ve Yulaf Tohumları %50 Hibeli Olarak çiftçilere dağıtıldı. Üreticiler aldıkları tohumları %50 hibe desteği ile aldı. İl genelinde hasatlarda dekar başına verim artışı olduğu gözlemlendi. Çiftçiler tohum alırken de kazandı hasat zamanı da verim artışı gözlemlendi.

SÜREKLİ KONTROL EDİLİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapmakta olan Ziraat mühendisleri çiftçilere ücretsiz teknik danışmanlık ve yetiştiricilik konularında eğitim veriliyor. Tohum desteği alan üreticilerin ayrıca ekim alanları kontrol ediliyor.