Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

İtfaiyecilere ileri sürüş teknikleri eğitimi verildi

Tarih: 4 Nisan, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı personelinin bilgi ve tecrübesinin artırımı için yapılan eğitimlere bir yenisini daha eklendi. İtfaiye personeline ‘İleri Sürüş Teknikleri’ eğitimi verildi.

TEORİK VE PRATİK EĞİTİMLER VERİLDİ

İtfaiye ekiplerinin olay mahalline etkin ve hızlı müdahale edebilmesi amacı ile özellikle sürücü personele yönelik ‘İleri Sürüş Teknikleri’ konulu eğitimler düzenlendi. Demir Bükey Akademi ile ortaklaşa yürütülen eğitim projesi çerçevesinde, Kaygan ve Buzlu Yolda Sürüş Güvenliği, Aktif ve Pasif Güvenlik Gereçleri, Direksiyon ve Doğru Kullanımı, En Çabuk Yavaşlama Yöntemi, Doğru Takip Mesafesi, Değişik Hava Şartlarında Dikkat Edilecek Hususlar, Motorlu Taşıtların Kayma Nedenleri ve Kontrolü ve Virajlı Yollarda ve Kavşaklardaki Hareket Tarzı konulu eğitimler teorik ve pratik olarak aktarıldı.

İTFAİYE ARAÇLARINI KULLANACAKLAR

Pratik eğitimler Uluslararası İnterteks Fuar Merkezi’nde yapıldı. Uygulamalı eğitimlerde birebir itfaiye araçları kullanılırken personelin, kendi araçları ile karşılaşabilecekleri olumsuz durumlarla baş etme yöntemlerini uygulamalı olarak görmeleri sağlandı. Proje kapsamında eğitim alan personel, çalıştıkları Grup Amirlikleri bünyesinde itfaiye araçlarını kullanacaklar.

İTFAİYE ARAÇLARI ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENİYOR

Görevleri itibarı ile kamyon tarzında olan itfaiye araçları, taşıdıkları yük ve ekipman fazlalığı nedeniyle özel bir sürücüye ihtiyaç duyuyor. Bu araçların personelleri özel bir eğitimden geçirilerek her yol şartında, vatandaşların güvenli yaşam sürmesi adına gereken hallerde, itfaiye hizmetlerinin aksaksız yürütülmesinde önemli bir rol üstleniyorlar.