Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

KOBİTEM’den öğretmenlere yangın eğitimi

Tarih: 22 Şubat, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi KOBİTEM, Öğretim Kurumlarına yönelik eğitim programlarına devam etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile uygulanan programın ilk bölümü olan ve ilimizdeki tüm ilköğretim okullarını kapsayan “Yangın Güvenliği Eğitimi” seminerleri 2010 yılında başarı ile tamamlanmıştı.

ÖĞRETMENLERE EĞİTİM SEMİNERİ

Programın ikinci ayağı olan ve ilimizdeki tüm ilköğretim kurumlarının sivil savunma kolu öğretmenlerine yönelik eğitim semineri Sabancı Kültür Merkezinde yapıldı. Eğitim seminerine öğretmenlerin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Çöpoğlu, Daire Başkanları ve Şube Müdürleri de katıldı.

FELAKET GELMEDEN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, felaket gelmeden önce önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Başkan Karaosmanoğlu, “Öyle felaketler oluyor ki büyük devletler bile bu felaketlerin üstesinden gelemiyor. Biz felaketlerin bize zarar vermeden önlemimizi almamız lazım. Güçlü bir itfaiyemiz var. Eğitime de önem gösteriyoruz. Bu amaçla itfaiye teşkilatımız önemli bir yerde olduğunu düşünüyorum” dedi.

HER ALANDA EĞİTİM ŞART

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ise çocukların hayatın her alanında eğitimli olması gerektiğini belirtti. İspirli, “Hiçbir alanı ihmal etmemeliyiz. Bu nedenle gençlerimizin ilk yardım bilgi eksikliği olmayan bireyler haline getirmeliyiz. Nice başarılı genç neslimiz bu bilgilerin noksanlığından dolayı heba olmakta” şeklinde konuştu.

TEKNİK BİLGİLER VERİLDİ

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Bülent Buldu’nun sunduğu “Yangın Güvenliği Semineri” kapsamında öğretmenlere, yanma ve yangın teorisi, yangın çıkış nedenleri, yangın esnasında yapılması gerekenler, acil durum ekiplerinin kuruluş ve organizasyonu ile yangın söndürme cihazlarının kullanımı hakkında bilgiler verildi. Kocaeli’deki ilköğretim okullarına yönelik olarak uygulanan iki aşamalı program sayesinde, kent bünyesindeki tüm öğrencilere ve öğretmenlere ulaşılarak yangın ve afet bilinci oluşturulması adına büyük bir adım atıldı.

BİR SONRAKİ AŞAMA LİSELER

Programın bir sonraki aşaması kentteki liseleri kapsıyor. Liseleri kapsayan bu program geçtiğimiz günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi KOBİTEM tarafından başlatıldı. Bu sayede, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliğinin devam ettirilerek ilimizdeki tüm liselere ulaşılması hedefleniyor.