Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

27 itfaiye erine daha sertifika verildi

Tarih: 14 Şubat, 2011
a a a

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen itfaiyeci eğitim programlarının 5’incisi düzenlenen programla sona erdi. Türkiye’nin çeşitli belediyeleri ile Kuzey Kıbrıs’tan gelen itfaiyeciler, teorik ve pratik eğitimlerinin ardından sertifikalarını aldı. Sekapark Otel’de gerçekleştirilen programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, İtfaiye Dairesi Başkanı Doğan Kara, şube müdürleri ve sertifika almaya hak kazanan 27 itfaiye eri katıldı.

İTFAİYECİLER BİR ARAYA GELECEK

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, itfaiyenin can ve mal kurtarma gibi kutsal bir görevinin olduğunu söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Çöpoğlu, “Buradaki eğitim vesilesiyle dayanışma ruhumuz daha profesyonel bir temele oturacak. Aslında bu eğitim sizlerin birbirinizle haberleşmenizi sağlayacak önemli bir yapı da oldu. Sizler Türkiye’deki itfaiyecileri bünyesinde barındıran yeni bir sivil toplumun örgütünün oluşumcuları olabilirsiniz. Bizde buna gönülden destek veririz” şeklinde konuştu.

DAHA ÖNCE 93 KİŞİYE SERTİFİKA VERİLMİŞTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Doğan Kara ise Kocaeli İtfaiyesi’nin eğitim yuvası haline geldiğini vurguladı. Kara, Kocaeli İtfaiyesi’nin oldukça tecrübeli bir teşkilat olduğunu ve bu tecrübelerini de diğer itfaiye teşkilatlarına aktardıklarını ifade etti. Daha önce verdikleri eğitimlerle birlikte toplam 93 itfaiye erine eğitim verdiklerini belirten Kara, “Yangınlarla mücadelenin en başarılı yolu yangının çıkmasını önlemektir” dedi. Kara, yeni grupların da geleceğini ve eğitimlerin devam edeceğini bildirdi.

KOBİTEM EĞİTİM ALANINDA

Eğitimler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nin (KOBİTEM) Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki uygulama platformunda gerçekleştirildi. Gruba İtfaiye Daire Başkanlığı’nın uzman personeli tarafından tam teçhizatla, yüksek ısı yayan alevler içinde eğitim verildi. Ekip, flashover simülatörü ve duman simülatöründe yangınla mücadele etti.

750 DERECEDE EĞİTİM

Flashover konteynırında oluşturulan yüksek ve yarım yanma özelliği gösteren yoğun dumanın, oksijenin kontrollü bir şekilde verilmesiyle ani parlama ile tutuşturulması sağlandı. İtfaiyeciler, konteynırda oluşturulan 750 derece ısıda gerçek bir yangın ortamını gördü.

DAR ALANDA ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Duman simülatörüne giren ekip, parfin sıvısı yakılarak elde edilen suni duman içinde eğitime katıldı. Görüş açısının sıfıra indirildiği simülatörde müdahale ekibine kapalı ve yoğun duman barındıran ortamlarda ilerleme teknikleri gösterildi. Dumanlı simülatörde yaralı arama kurtarma çalışmaları ile dar alanda çalışma yöntemleri öğretildi.