Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

Yangın Savaşçıları Türk Max’ta

Tarih: 14 Ocak, 2011
a a a

Türk Max’ta Sunay Akın’ın hazırlayıp sunduğu “Hayat Deyince” programının bu haftaki konukları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı personeli oldu. Her hafta yeni bölümüyle yayınlanan programa Sunay Akın’ın davetlisi olarak katılan İtfaiye erleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin çalışmaları hakkında izleyenleri bilgilendirdi. Programa İtfaiye Önleme ve Eğitim Şube Müdürü Hatice Yürek Korkutan, Denetim Proje Birim Amiri Engin Akarsu, Destek Hizmetleri Amiri Umut Alan, Eğitim Merkezi Amiri Bülent Buldu, gönüllü itfaiyeciler katıldı.

STÜDYOYA HALATLA İNDİ

Yangın konusunun işlendiği programda stüdyoya yüksek açı tatbikatı ile giriş yapan İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Bülent Buldu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının yürüttüğü eğitim ve diğer çalışmaları konusunda izleyenleri bilgilendirdi. Sunay Akın ise Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun çalışmalarından izleyenlere övgüyle bahsederken özellikle Kitap Fuarı ve eğitim çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Programa ayrıca Kocaeli İtfaiyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği Bünyesinde devam eden Temel İtfaiyeci eğitimine katılan ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen itfaiyeciler de katıldı.

BU MESLEK GÖNÜLDEN YAPILIR

Katılımcılara, herkesin kaçtığı bir ortama siz gönüllü gidiyorsunuz, yaptığınız çok tehlikeli diyen Sunay Akın, neden bu mesleği seçtiniz diye sordu. İtfaiyeciler bu mesleğin bir tutku olduğunu ve isteyerek yaptıklarını dile getirirken. “İtfaiyecilik mesleği gönülden yapılır. Her geçen gün edindiğimiz tecrübe ve eğitimlerle kendimizi geliştiriyoruz” dediler. Kocaeli itfaiyesinin çalışmalarını yakından takip ettiğini dile getiren Sunay Akı ise Kocaeli itfaiyesinin gönüllü itfaiyecisi olduğunu ve bununla da gurur duyduğunu belirtti.

TULUMBACILAR DA KATILDI

1720’de ilk yangın söndürme ekibi olarak kurulan Tulumbacılar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye personeli bünyesinde oluşturulan bir ekiple gelecek nesle aktarılıyor. Kültür elçileri Tulumbacılar, yayınlanan programa naralar atarak giriş yaptı. İzleyenlere Tulumbacıları tanıtan Sunay Akın yangına müdahalenin geçmişten günümüze kadar gerçekleşen serüvenini fotoğraflar eşliğinde aktardı. Sunay Akın’ a program bitiminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları, Kristal Saat Kulesi ve Kocaeli Pişmaniyesi takdim edildi.