Müdahale Şube Müdürlüğü

0262 335 21 24

0262 335 21 25

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

Amsterdam İtfaiyesi ile işbirliği

Tarih: 26 Aralık, 2010
a a a

Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi ve Hollanda Amsterdam İtfaiyesi arasında yapılan işbirliği ile organize edilen eğitim projesinin son ayağı İtfaiye Eğitim Merkezi’nde (KOBİTEM) başladı. Proje kapsamında Amsterdam’dan ilimize gelen ekip, Bir hafta sürecek eğitim programı çerçevesinde ‘Olay Yeri Komuta ve Güvenlik”, Yangın Alanındaki Tehlikeler - FLASH OVER’ ve “Trafik Kazalarına Müdahale ve Kurtarma” konularında teorik ve uygulamalı eğitimler düzenlenecek.

EĞİTİM ÖNCESİ İNCELEME

Gerçekleştirilen proje kapsamında temmuz ayı içerisinde KOBİTEM’den Amsterdam’a giden Üç eğitmen Amsterdam İtfaiye Eğitim Merkezi’nde (BOCAS) altı günlük eğitim almıştı. Proje kapsamında Amsterdam’dan ilimize gelen BOCAS Eğitmenleri Tom Groenendijk (Eğitimci), Eduin Gortemulder (Eğitimci), Kadir Yılmaz (İtfaiyeci) ve Amsterdam Belediyesi temsilcisi Jelle Vermeij; Kocaeli Büyükşehir İtfaiye Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek, eğitim parkurları ve yapılan eğitimler hakkında İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Bülent Buldu’dan bilgi aldı.

BİLGİ ALDILAR

Bir hafta sürecek eğitim programı çerçevesinde ‘Olay Yeri Komuta ve Güvenlik’, Yangın Alanındaki Tehlikeler - FLASH OVER’ ve ‘Trafik Kazalarına Müdahale ve Kurtarma’ konularında teorik ve uygulamalı eğitimler düzenlenecek. Eğitim öncesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin eğitim alanını inceleyen ekip, gerçek hayatta yaşanabilecek trafik kazalarına benzer kurgu kazalarla müdahale ve kurtarma teknikleri hakkında bilgi paylaşımı yaptılar.

TÜRK İTFAİYECİLERLE KAYNAŞTILAR

Kocaeli İtfaiyesi, kent içinden ve dışından gelen kurum ve kuruluşlara eğitim vermeye devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM), Amsterdam’dan gelen heyetle Türk itfaiyecilerle tanıştırdı.

EĞİTİM PROGRAMLARI SÜRÜYOR

Öte yandan Kocaeli İtfaiyesi’nin eğitim birimi olan KOBİTEM, kamu ve özel kamu ve kuruluşlara yönelik eğitim programlarını sürdürüyor. Gerçekçi simülatörleri, olay yeri çalışmaları ve başarılı eğitimleri ile son zamanlarda adını sıkça duyuran KOBİTEM, Yangınla Mücadele Teknikleri Eğitimi vermeye devam ediyor.

TEORİK VE PRATİK BİLGİLER VERİLDİ

Eğitimde, Flash Over Simülatörü, Kapalı ve Dumanlı Ortamlarda İlerleme, Sıvı Yanıcı Maddeler ile Mücadele, Gaz Yangınları ile Mücadele ve Yangın Esnasında Karşılaşılabilecek Riskler ve Çözüm Yolları ile ilgili teorik ve pratik bilgiler sunuldu.

GERÇEKÇİ SENARYOLAR

Eğitimler sırasında ayrıca itfaiye personeline İtfaiye Eğitim Merkezi’nde oluşturulan gerçekçi olay yeri senaryoları ve simülatörler ile çeşitli eğitimler verildi. Dar alanda çalışma, kapalı alan çalışmalarında karşılaşılan problemler, ekip organizasyonu, uygun ekipman seçimi, alan güvenliği konularında da bilgiler verildi.