Meclis Şube Müdürlüğü

0262 318 13 12

0262 318 13 14

nizamsen@kocaeli.bel.tr

Meclis, Özak başkanlığında toplandı

Tarih: 17 Haziran, 2011
a a a
Meclis, Özak başkanlığında toplandı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı dün gerçekleştirildi. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun yurt dışında olması sebebiyle Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın idare ettiği mecliste gündemde yer alan 124 madde görüşüldü.

GEREKEN ÖNEMİ VERİYORUZ

Birçok maddenin ilgili komisyona havale edildiği toplantıda ana gündem maddesi Seka fabrika alanına yapılan film platosu oldu. CHP’li meclis üyelerinin ‘sit alanı’ olduğu gerekçesiyle karşı çıktığı çalışmalar hakkında açıklamalar yapan Başkan Vekili Özak, “Bir yapının sit olabilmesi için yapım tarihinden itibaren 100 yıl geçmesi gerekiyor. Seka kâğıt fabrikaları 1936 yılında yapıldı. Biz Atatürk döneminde yapılan bu yapılara gereken önemi veriyoruz” dedi.

MENGÜÇ: 914 AĞACI TESCİLLETTİK

Seka alanına yapılması düşünülen diğer çalışmaları da sinevizyon eşliğinde anlatan İmar ve Şehircilik dairesi Başkanı Gökmen Mengüç ise hiçbir tarihi değere sahip olmayan 914 ağacın tescillendiğini söyleyerek, bu alanı korumaya çalıştıklarını söyledi. Seka alanı için büyük uğraşlar verdiklerini söyleyen Mengüç, “Biz göreve gelir gelmez ağaçların tescili için koruma kuruluna başvurduk ve tescilledik” diye konuştu.

TARİHİ FİLMLER ÇEKİLECEK

Komisyona havale edilen ilgili madde Temmuz ayında karara bağlanacak. Seka alanında oluşturulan film platosu ilgili madde kapsamında 20 yıllığına TRT’ye kiralanacak ve tarihi filmler bu alanda çekilecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım