Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Ereğli evleri özüne dönüyor

Tarih: 27 Mayıs, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden olan Ereğli Evleri’nden ikisini restore ediyor. Kocaeli Karamürsel’e bağlı Ereğli Mahallesi’nde bulunan tarihi yapılar restorasyon projesiyle elden geçiriliyor. Yeşilçam filmlerine mekân olan tarihi evler özgün yapısıyla restore edilerek günümüze kazandırılıyor. Tarihi ve estetik açıdan oluşturdukları dokuyla Ereğli’nin simgesi haline gelen evler içinde en dikkat çekici olanlardan Çıpalı Konak ve 5,6,7 parselde bulunan tarihi Ereğili evi restore ediliyor.

NUMARALANDIRMA VE SEÇİM İŞLERİ YAPILIYOR
Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, kentin tarihi dokusunu korumak ve ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.Bu kapsamda Yeşilçam filmlerine de konu olan Ereğli evlerinde restore çalışmaları devam ediyor.Çalışma kapsamında geçici çatı imalatına başlanıyor. Projede sıva raspasına devam edilirken, tuğla dolgular sökülerek yeniden kullanılabilecek nitelikte olanların seçimi yapılıyor.Yapının askıya alınma işlemine de devam ediliyor.

NUMARALANDIRMA İŞLEMLERİ
Çıpalı Konak zemin kattaki merdiven korkuluk ve küpeste sökümleri yapılarak korunma amaçlı numaralandırılması yapıldı. Zemin kat üst balkon üst döşeme ve saçak motiflerine zarar verilmeden numaralandırılarak sökümü tamamlandı.1. kattaki korunması gereken dolap kapakları koruma amaçlı numaralandırıldı. Moloz kaldırılma çalışmaları devam ediyor.Tuğla dolgular da sökülerek yeniden kullanılabilecek nitelikte olanların seçimine devam ediliyor.

KÜLTÜREL AMAÇLI KULLANILACAK
Yeni yüzleriyle tarihi evler sosyal ve kültürel amaçlı kullanılmak üzere Ereğli halkına hizmet verecek.Ereğli Evleri, Osmanlı Türk evinin geleneksel özelliklerini yansıtan üsluplarıyla sahile paralel olarak birçok 2 katlı ahşap, kagir evlerden oluşuyor.

ÇIPA MOTİFLİ
Adını ön cephesinde yer alan çapa şeklindeki kabartma motiflerinden alan ve Ereğli Evlerinin en dikkat çekenlerinden olan Çıpalı Ev bir zemin iki normal kattan oluşan ikiz yapı özelliği gösteriyor. Ön cephesindeki Ereğli’yi yansıtan çıpa motiflerinin yanı sıra, giriş kapılarına çıkılan çift taraflı merdivenleri de ayrı bir estetik unsur olarak öne çıkıyor. Çıpalı Ev’in dışında bölgede yapımında yöresel malzemelerin de kullanıldığı 20’ye yakın ev günümüze ulaşabildi.

BİR YILDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
Çıpalı Ev’in yanı sıra restorasyon projesi kapsamında 262 ada, 5,6,7 no.lu parsellerde bulunan sivil mimari yapı da restore edilecek. 112 metrekare taban alanına sahip yapı 3 kattan oluşuyor. Yapı 336 metrekare toplam kullanım alanlıahşap karkas yapıya sahip.Yapı aslına uygun olarak restore edilecektir. Restorasyon çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Öte yandan diğer tarihi Ereğli evlerine proje desteği de Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım