Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Başkan vekili Özak’tan “Kentleşme” sunumu

Tarih: 21 Nisan, 2016
a a a
Başkan vekili Özak'tan “Kentleşme” sunumu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yüksek Mimar Zekeriya Özak, Mimar Sinan Haftası dolayısıyla Kocaeli Mimarlar Odaı’nda “Kentleşme ve Kentsel Yenileme” adlı sunum gerçekleştirdi. Mimarlar Odası Taş Bina’sındaki sunuma eski Saraybahçe Belediye Başkanı Metin Alan, Mimarlar Odası Eski Başkanları İsmail Sağıroğlu, Mimarlar Odası Genel Merkez Yöneticilerinden Arsal Arısal ve mimarlar odasına üye mimarlar katıldı.

SİNAN ÇOK SAYIDA ESER VERDİ

Sunum öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Mimar Sinan yaşadığı çağda yüzlerce eseri gerçekleştirirken kendisinden sonraki çağlara da uzanacak günümüze kadar gelmiş çok sayıda eseriyle hem Türk hem de Dünya Mimarlar tarihinde son derece seçkin bir yere oturmayı hak etmiş bir üstadımızdır. Mimar Sinan Haftası Dolayısıyla özellikle tarihe dokuya olan saygı gelişmesi, kültürel ve tarihi dokunun korunması anlamında Mimar Sinan Haftası’nın kutluyorum” dedi.

BİRLİKTE YAŞAMA SÜRECİ

Kendisi hakkında bilgi veren Başkan Vekili Özak, “Mimarlar Odasının kurucu başkanıyım. Büyükşehir Belediyesi’nde İmar Komisyon Başkanlığını yürütüyorum. Kocaeli’nin kentsel gelişiminde çok kararın içinde imzam var. Kentin gelişimi noktasındaki birçok etkinlikte en azından bir gözlem yapma imkanım oldu. Kenti insanlar için inşa ediyoruz. Bir kenti yaşanmaya değer kılan şey; İnsanların bağlı bulunduğu değerlerle şehrin üzerine bina edildiği değerler arasındaki uyumdur. İnsanlar mağaradan çıkıp kentlere dönüş sürecinde ilk başta birer birer ev yapmışlar. Kendilerini dış ortamlardan koruyacak mekanlar yapmışlar. Daha sonra bu evlerde tek başına yaşamaktan mutlu olmamışlar. Çünkü insan sosyal bir varlık. Bu bir araya gelişler sürecinde sosyal kaynaşma, bir arada bulunma, duygularını paylaşma ihtiyacı hissetmişler” dedi.

MİMARİ YAPIT SAĞLAM OLMALI

Başkan Vekili Özak şunları kaydetti: “O tek tek yapılar daha sonra köyler ve kasabalar dönüşmüş. İnsanlar bir arada bulunduğu değerlerle kenti bir bütünleştirme çabası içinde olmuştur. Kentleşme bir yaşam şeklidir. Yeni iş bölümlerini ortaya çıkarır. Bazen trafik gibi çözülemeyen sorunlarda ortaya çıkıyor. Sanayiyle iç içe yaşayan kentler var. Mimari yapıt sağlam olmalı, estetik olmalı, insan ölçeğinde algılanabilir, yaşanabilir olmalı, işlevsel olmalı, ekonomik olmalı, çevresindeki dokuyla uyumlu olmalı. Çok güzel bir bina yapabilirsiniz fakat işlevsel olmayabilir. Onu uzun yıllar kullanacak nesillerin bizi iyi yâd etmesi gerekir. Biz yaptığımız binadan çok çevresinden sorumluyuz.”

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım