Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Hereke Sümer Cami meydanına kavuştu

Tarih: 25 Şubat, 2013
a a a
Hereke Sümer Cami meydanına kavuştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez ilçesi Hereke’de bulunan Sümer Camii’nin çevresini elden geçirerek geniş bir meydan haline getirdi. Hereke’nin sahil bölümünde tren istasyonunun alt kısmında yer alan tarihi camiinin çevresindeki kafeterya ve halı saha gibi yapılar yıkılarak meydan oluşturuldu. Camii avlusunun devamı olan medyanın orta yerinde etrafı kamelyalarla kaplı geniş bir alan ter alıyor.

CAMİ ÇEVRESİ NEFES ALDI

Meydandaki yürüyüş yolları kesme taşlarla döşendi. Camiinin yanındaki yeşil alanda oturma grupları ve kamelyalar yerleştirildi. 19. Yüzyıl’da Abdülmecid döneminde yapılan tarihi Sümer Cami meydanında peyzaj çalışmaları da yapıldı. Meydanın belli yerlerine dekoratif aydınlatma direkleri konuldu. Yapılan meydan çalışmasıyla Sümer Camii çevresi adeta nefes aldı.

ÇINAR AĞAÇLARI KORUNDU

Meydanın bazı bölümlere toprak takviye edilerek yeşil alan oluşturuldu. Meydandaki tarihi çınar ağaçları korunarak ışıklandırıldı. 19. yüzyıla ait her dokunun aslına uygun olarak günümüze kazandırılacağı peyzaj düzenleme çalışmaları Büyükşehir Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ile Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım