Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Kocaeli’nin tarihine yön veriliyor

Tarih: 14 Şubat, 2013
a a a
Kocaeli'nin tarihine yön veriliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve turistik mekânlarına vatandaşların kolayca ulaşabilmeleri için kavşak noktaları ve otoyollara yönlendirme tabelaları yerleştiriyor. Yüz yıllık geçmişi bulunan Bahçecik Koleji, su sarnıcı, Servetiye’deki Taş Köprü ve Camisi, Kurtuluş Savaşı’ndaki cephelerden Servetiye’deki siperler gibi mekânlara sahip Bahçecik semtinin tabelaları da tarihsel mirasına uygun hale getirildi.

ÇALIŞMA BAŞLATILMIŞTI

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekânlar Şube Müdürlüğü, Kocaeli’deki tarihsel ve kültürel mirasın tanıtımı ile ilgi önemli faaliyetler yürütüyor. Geçmişi yansıtan bu tarihi mirasların Kocaelililer ve turist grupları tarafından daha kolay ziyaret edilmesi için de yeni bir çalışma başlatılmıştı. İlk olarak İzmit Merkez’de yürütülen çalışmalar Başiskele ve Bahçecik’teki çalışmalar ile devam ediyor.

KAHVERENGİ BEYAZ TABELA

Bu mekânlara ulaşımı daha rahat sağlamak için kavşak noktaları başta olmak üzere tarihi yerlere giden yollara tabelalar yerleştiriyor. Bir çok tarihi ve turistik yerleri ile göze çarpan Bahçecik’e de tarihi ve turisti mekânları belirten kahverengi zemin / beyaz yazılı tabela yerleştirildi.

TARİHSEL MİRASA VURGU

Sadece tarihi ve turistik mekânlarının sıklığına dayanarak yapılabilen bu levhalar ile Bahçecik’e Kocaeli-Bursa ve Bursa-Kocaeli yönlerinden gelen ziyaretçilerin yönlendirilmesi sağlandı. Böylece Bahçecik’in tarihsel mirasına vurgu yapılarak Kocaeli’nin tarihi ve turistik mekânlarına ulaşmak daha kolay hale geldi. Tabelalar ayrıca tarihi mekânların tanınması açısından da önemli bir görev yapacak. Kartepe’de de sürdürülen çalışmalar diğer tarihi noktaları kapsayacak şekilde devam edecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım