Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Depremi bir kez daha yaşadılar

Tarih: 19 Kasım, 2012
a a a
Depremi bir kez daha yaşadılar

Deprem bilincinin yayılması ve yeni acıların yaşanmaması için çalışmalar yürütün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, belediye hizmet binasında deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Senaryo gereği merkez üssü Derbent olan 6,5 şiddetinde 30 saniye süren depremde Büyükşehir personeli, hizmet binasını başarıyla tahliye etti. Gerçeğini aratmayan tatbikatta, yine senaryo gereği yaralanan ve asansörde mahsur kalan personele itfaiye ve sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

TATBİKATA 600 KİŞİ KATILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da katıldığı tatbikata Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri, Büyükşehir personeli ve tatbikat anında belediye hizmet binasında bulunan vatandaşlar katıldı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı tatbikat başarı ile gerçekleştirildi.

BİR DAHA AYNI ACILAR YAŞANMASIN DİYE

Marmara Depremi’nin acılarını hala yaşan Kocaeli’de bu acıların yaşanmaması için çalışmalar devam ediyor. Bir yandan kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirilirken bir yandan da depreme yönelik eğitim çalışmaları da sürüyor. Seka alanına Deprem Eğitim Merkezi kurarak Kocaelilileri deprem konusunda bilinçlendiren Kocaeli Büyükşehri Belediyesi, kendi personelini de depreme karşı hazır tutmak için deprem tatbikatı gerçekleştirdi.

ÇÖK, KAPAN, TUTUN

Saat 11.00’da çalınan sirenle başlayan tatbikatta senaryo gereği personel, merkez üssü Derbent olan 6,5 şiddetindeki 30 saniye süren depremi yaşadı. Kısa bir şok geçiren personel ‘çök, kapan, tutun’ pozisyonu ile masaların altına saklandı. Deprem şokunu atlatan Büyükşehir personeli, daha sonra kat ve bina sorumlularının yönlendirilmesiyle binadan tahliye edildi. Acil müdahale ekipleri devreye girerek merdiven ve asansörleri kontrol etti. Elektrik ve doğalgaz vanaları kapatılan binada arama çalışması yapan ekipler, asansörde sıkışan bir personeli kurtardı.

YARALI PERSONELE MÜDAHALE EDİLDİ

Personelin tahliye edilmesinin ardından olay yerine gelen Kocaeli İtfaiyesi ve sağlık ekipleri, gerekli önlemleri aldı. İtfaiye ekipleri, senaryo gereği panik halinde camdan atlayarak yaralanan bir diğer personeli sedyeyle ambulansa taşıdı. Bu sırada elektrik panosunda yangın çıktığı bilgisi üzerine itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek, söndürdü.

FELAKETLERE KARŞI EN BÜYÜK MÜDAHALE EĞİTİMDİR

Tatbikat sonrası bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehri Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bu tatbikatı 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan deprem felaketini unutmamak adına yapıldığını söyledi. Kocaeli İtfaiyesi’nin Türkiye’nin en önemli itfaiyelerinden biri olduğunu belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Felaketlere karşı en büyük müdahale vatandaşlarımızın eğitilmesi ve bilinçlendirilmesidir. İtfaiyemiz, çocuklarımıza işyerlerin eğitim veriyor. Eğitime büyük önem veriyoruz” dedi.

17 AĞUSTOS’UN ACILARINI YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

Kocaeli’nin deprem bölgesi olduğunu belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Allah korusun her an bir deprem olabilir. Bir daha 17 Ağustos’un acılarını yaşamak istemiyoruz. Bunu unutmuyoruz. İşyerlerimizi, konutlarımı, kamu binalarımızı sağlam yapıyoruz. Deprem tatbikatımızı başarıyla gerçekleştirdik. Tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım