Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Seneler sürüyordu 5 güne indi

Tarih: 23 Ağustos, 2012
a a a
Seneler sürüyordu 5 güne indi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarihi nitelik taşıyan sivil mimarlık binalardaki basit tamirat işlerine kısa sürede izin vererek tarihi mirasımıza sahip çıkıyor. Eskiden Koruma Kurullarındaki yoğunluklar nedeniyle bazen birkaç senede izin verilen yapıların artık en geç 5 gün içinde tamiratına izin veriliyor.

KÜLTÜR BAKANLIĞI TARAFINDAN

Kültür Bakanlığı’nın tarihi dokuyu korumak ve yaşatmak amacıyla çıkardığı 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasasına göre İl özel idareleri, büyükşehir belediyeleri ve bakanlıkça izin verilen belediyeler bünyesinde KUDEB’in kurulması sağlanmıştı. Tarihi özelliği olan binaların korunması, bakım ve onarım süreçlerini hızlandırmak için kurulan Koruma Uygulama ve Denetim Büroları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde de birçok tarihi sivil binanın korunmasını sağladı. Büyükşehir KUDEB bu kapsamda ilk kurulan bürolardan biri oldu.

KISA SÜREDE ONAY

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan KUDEB bu kapsamda Kocaeli genelinde tarihi binaları yenileme, koruma ve onları daha kullanışlı hale getirmek için görev yapıyor. Önceki uygulamalarda vatandaşlar binalarında yapmak istedikleri en ufak bir onarım için Anıtlar Kurulu’na giderek onay almaları gerekirken, Büyükşehir KUDEB sayesinde kısa sürede onarımlarını yapma imkânı buldu.

BASİT ONARIM İZNİ

Tarihi özellik taşıyan sivil mimarlık binalarına basit tamirat yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle Çözüm Masası’na başvuruyor. Çözüm Masası’ndaki başvuru KUDEB’e ulaşıyor. Vatandaşın başvurusunu alan ilgili uzmanlar tarafından ev ve işyerleri bütün yönleriyle inceleniyor. Uzmanları en geç 5 gün içinde vatandaşlara tamirat için izin veriyor. KUDEB uzmanları basit tamirat süresince ayrıca kontrol ve incelemeler yaparak çalışmanın doğru yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor.

İZİN VERİLEN YERLER

Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) 2007 yılından itibaren Kocaeli’deki tarihi sivil mimarlık örneklerinden 57 tanesine basit onarım iznini verdi. Bunlardan 44 tanesi İzmit merkezde olurken Gölcük, Ereğli, Hereke, Körfez, Eskihisar ve Tavşancıl’daki binalara da uygulandı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım