Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Kocaeli’nin ‘zemin veri bankası’ var

Tarih: 7 Ağustos, 2012
a a a
Kocaeli'nin ‘zemin veri bankası' var

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yaralarını silmeye çalışan Kocaeli’de zemin veri bankası oluşturuldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan veri bankasıyla Büyükşehir ve ilçe belediyelerine ait bilgiler Coğrafi Bilgi Sistemi ile ortak havuzda bir araya getirildi. ‘Zemin Veri Bankası’ Kocaeli genelindeki tüm zemin etüd verileri işlenmekte bilgisayar ortamında kullanılmak üzere hazır tutuluyor.

VERİLERE ÇOK RAHAT ULAŞILABİLİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda eğitim ve bilgilendirme seminerleri ile çalışanlarının donanımlarını yükseltmiş bu kapsamda Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü teknik personeline “Coğrafi Bilgi Sistemleri” konulu eğitimler aldırılmıştı. Yetişen teknik personel ile kurulan yeni sistem sayesinde Büyükşehir’e bağlı merkez ilçe ve ilk kademe belediyelere ait yerleşim uygunluk haritaları, zemin ve deprem verileri çok daha rahat ve pratik bir şekilde kullanılabiliyor.

TÜM BÖLGE ARŞİVLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemi’nin uygulanmasını hızlandırmak amacıyla oluşturduğu Veri Bankası’na Kocaeli’deki tüm zemin etüt verileri işlendi. Oluşturulan Veri Bankasında; yerleşime uygunluk haritaları, sismik veriler, mekanik sondaj verileri, elektrik sondaj verileri, aktif pasif fay haritaları, jeofizik haritalar ve mikrotremor verileri yer alıyor ve Kocaeli genelindeki tüm zemin etüd verileri işleniyor. Ayrıca yeni yapılan çalışmalar eklenerek sistem güncellenmeye devam ediliyor.

İSTEYEN DEPREM VERİLERİNİ ÖĞRENEBİLECEK

Personele yönelik verilen eğitimde konu edilen Coğrafi Bilgi Sistemi, Zemin Deprem İnceleme Müdürlüğü’nün zemin ve depreme yönelik tüm çalışmalarında kullanılacak. Bu hizmet Büyükşehir Belediyesi tarafından daha sonra vatandaşların hizmetine sunulacak. Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından internet ortamına yüklenecek bilgilere vatandaşlar da ulaşabilecek. Vatandaş, mahallesindeki zemin ve deprem verilerini öğrenebilecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım