Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Büyükşehir’e tarihi ödül

Tarih: 18 Haziran, 2012
a a a
Büyükşehir'e tarihi ödül

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk defa, tarihi yapılarla ilgili olarak “Uygulama Ödülü”ne layık görüldü. Tarihi Kentler Birliği tarafından konusunda uzman jürinin 372 belediye arasında belirlediği özel ödül Büyükşehir Belediyesi’nin Sırrı Paşa Konağı restorasyonu için verildi.

UYGULAMA ÖDÜLÜ

Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi miraslarına sahip çıkarak Kocaeli’de birçok tarihi yapıyı yeniden gün ışığına çıkartıyor. Tarihi dokunun yok olmamasını sağlayan Büyükşehir, örnek çalışmalarıyla takdir topluyor. Tarihi yaşatmak adına kurulan ülkemizin en önemli kuruluşlarından Tarihi Kentler Birliği, Büyükşehir’e bu hizmetlerini pekiştirecek bir ödül verdi. Tarihi Kentler Birliğinin verdiği “Uygulama Ödülü” Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşundan bu yana ilk kez tarihi yapılarla ilgili aldığı ödül oldu.

SIRRI PAŞA KONAĞI RESTORASYONU’NA

372 belediye arasında verilen ” Uygulama Ödülü” Büyükşehir Belediyesi’nin Sırrı Paşa Konağı Restorasyonu için layık görüldü. 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutasarrıfı (valisi) Sırrı Paşa’nın yaşadığı, yangınlarla büyük oranda tahrip olan konağın bilimsel ve analiz yöntemlerle restore edilmesi, ödüle layık görülmesi için önemli kriterlerden oldu. Kullanılamaz halde iken yeniden aynı süslemeleri ve yapı malzemelerine sadık kalarak gelecek nesillere sunulması bu önemli ödülü Büyükşehir’e getirdi.

UZMAN JÜRİ BELİRLEDİ

Tarihi Kentler Birliği “Uygulama Ödülü’nü konusunda uzmanlardan oluşan komisyonun Türkiye’deki 372 belediyedeki tarihi yapılarla ilgili uygulamaları inceleyerek verdi. Aralarında Prof. Dr. Metin Sözen, Prof Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. Zekai Görgülü, Prof Dr. Ruşen Keleş, Eski Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci gibi birçok konusunda tecrübeli isimler titiz bir inceleme ile Uygulama Ödülü’ne layık olan belediyeleri belirledi. Kocaeli Büyükşehir’in ardından bu ödüle Adana, Gaziantep, Yozgat, Alanya, Altındağ ve Bayındır Belediyeleri de ödül verildi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım