Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Tarihi yapı gün yüzüne çıktı

Tarih: 25 Nisan, 2012
a a a
Tarihi yapı gün yüzüne çıktı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan ve kentsel sit alanı içinde yer alan geleneksel sivil mimarlık örneklerinden olan yapıyı restore etti. Kamulaştırılması yapıldıktan sonra projeleri onaylanan tarihi yapı restore edilerek kentin önemli bir tarihi mirası gün yüzüne çıkartıldı. Tarihi yapının yörede ortaya çıkan taleplere göre kullanılması planlanıyor.

ÖZGÜN KARAKTERİ KORUNDU

Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’deki tarihi özellik taşıyan mimari yapıları bir bir restore ederek ülkemize kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Gebze İlçesi tarihi Sultan Orhan Camii karşısında bulunan geleneksel sivil mimari örneklerinden tarihi ev özgün karakteri korunarak restore edildi. Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan tarihi yapının restoresi esnasında mevcut yapının tüm mekân organizasyonu ve mimari elemanları korunmaya çalışıldı.

KAMULAŞTIRMA VE PROJE SAFHASI

Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde yer alan geleneksel yapı ilk olarak İstanbul 2 numaralı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tararından tescillenmişti. Uzun süre bu hali ile kalan yapı ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılması sağlandı. Yine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Kocaeli Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Onaylanan projeler kısa zaman içinde uygulamaya geçirildi.

ÜÇ KATTAN OLUŞUYOR

Kentin sivil geleneksel özellik taşıyan sivil mimarlık örneklerinde olan yapı Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde kentsel sit alanı içinde bulunuyor. Tarihi yapı, bodrum, normal ve çatı katı olmak üzere üç kattan oluşmakta.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım