Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Kaçak yapılaşmaya taviz yok

Tarih: 22 Nisan, 2012
a a a
Kaçak yapılaşmaya taviz yok

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak kentte kaçak yapılaşmaya kesinlikle taviz vermediklerini kaydetti. Polat “ Kaçak yapılaşmayı önlemede öncü belediyeyiz Kocaeli’nin kaçak yapılaşmayı önlemede Türkiye’ye örnek oldu. Kocaeli’de her çalının dibinin bile ne amaçla kullanılacağı bellidir. Bu konuda Türkiye’de hem ilk, hem de tek il Kocaeli’dir’’ dedi.

UYDU TAKİP SİSTEMİ

Ömer Polat KUTAS(Kocaeli Uydudan Takip Sistemi) sayesinde Kocaeli’nin uzaydan çekilen görüntülerinin incelendiğini belirterek kaçak yapıları tespit edilip, hiç taviz vermeden yıkıldığını kaydetti. Bu konuda kesinlikle ayırımcılık yapılmadığını belirten Polat “Kaçak yapılaşmaya köyler de dahil olmak üzere kesinlikle izin vermiyoruz. Bu çalışmalarla Türkiye’ye örnek bir il olduk”. Dedi

KANDIRA SAHİLLERİNDE HUMMALI ÇALIŞMA

41 TV’de Abdullah Yıldırım’ın sunduğu “Güne Merhaba” programına katılan Ömer Polat, Kocaeli de kaçak yapılaşmaya kesinlikle taviz verilmediğini bu kapsamda tüm kentte olduğu gibi Kandıra sahillerinde de hummalı çalışmanın devam ettiğini belirtti. Kandıra da Kıyı Kenar Kanunu gereği çalışmaların yapıldığını kaydeden Polat, Kandıra sahillerinde vatandaşların birinci derece kullanacağı alanlarda işgaller olduğunu, kanun gereği işgal edilen yerlere tebliğ ve uyarılar yapılarak, aykırı olan yerlerin önemli bir bölümünün yeniden düzenlendiğini belirtti.

ÇALIŞMALAR KANUNA GÖRE YAPILMAKTADIR

Polat “ Kıyı Kenar Kanunu’nun, deniz, tabii ve suni göl ve akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özelliklerini gözeterek koruma ve toplum yararlanmasına açık, kamu yararına kullanma esaslarını tespit etmek amacıyla düzenlenmiştir.” Dedi. Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir” dedi

SAHİLLERİ VATANDAŞIN HİZMETİNE AÇIYORUZ

Kocaeli, Marmara Denizine bağlı İzmit Körfezi kıyıları ve Karadeniz Kandıra sahilleri ile iki ayrı denize kıyısı olan çok değerli bir kent. Kocaeli yıllardır ne Kandıra sahillerini ne de İzmit sahillerini verimli bir şekilde kullanabildi. Kandıra sahilleri aslında doğa güzellikleriyle kendi güzelliği cazibesiyle ayrı bir havası ayrı bir tadı olan bir yer. Beklide kumsalıyla Türkiye’de eşsiz bir yere sahip olan bir yer. Vatandaşlarımızın birinci derecede kullanım alanı olan bu yerleri, yine vatandaşımıza açıyoruz” dedi.

SAHİLLERDE BOĞULMA VAKALARININ ÖNÜNE GEÇTİK

Karadeniz kıyılarına Kandıra’nın 50-55 Km’lik bir sahil şeridi olduğunu belirten Başkan Danışmanı Polat “Cebeci’den Bağırganlı’ya kadar ki hat üzerinde çok sayıda boğulma olayı yaşanıyordu. Bu bölgede Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla kurtarma timleri oluşturuldu. Sahillere gözetleme kuleleri yapılarak İtfaiye Daire Başkanlığımızın kontrolünde gönüllülük esasıyla burada kurtarma timleri oluşturuldu. Şimdi bölgede eskiye göre neredeyse hiç boğulma olayı yaşanmıyor ”Dedi.

ÇALIŞMALAR KOCAELİ HALKI İÇİN

Bu sahillerimizin tamamında yerleşimler var. Bölge de geçtiğimiz yıllarda ufak çapta yapılan çalışmalar vardı. Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla önümüzdeki yaz sezonuna kadar tüm sahilleri vatandaşlarımızın maksimum hizmetine açmak için çalışmalara başladık. Bu çalışmalar içinde birinci derece de kumun temizlenmesi var. Bu çalışma zaten 3-4 senedir devam ediyordu. Türkiye’de eşi olmayan özel aparatlı kum tarama aracımız var. Bu sahillere bizim insanımız da dışarıdan gelenler de oluyor. Tüm bu insanların maksimum derecede yararlanması gerekiyor. Bunu sağladık. Tüm bu sahil bölgelerinde duş alanları yaparak sahillerimizi daha verimli kullanabilecek hale getirdik. Şuanda burada ciddi anlamda çalışmalar var. 8 tane şantiye aynı anda çalışıyor. Bunları belediyemiz kendi ekiplerinin organizasyonuyla yapıyor. Yapılan her çalışma Kocaeli halkı içindir” dedi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım