Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Tarihi Camileri koruyalım

Tarih: 17 Mart, 2012
a a a
Tarihi Camileri koruyalım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’de tescilli camilerde görev yapan görevliler ve cami dernekleri yöneticilerine restorasyon ve basit tadilat işlerinde uyulması gerekenler konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Büyükşehir Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel tarafından verilen eğitim toplantısında yanlış uygulamalarla tarihe ışık tutan camilerin günümüze ulaşamamasına bile neden olacağı ifade edildi.

CAMİ GÖREVLİLERİ VE DERNEKLER

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısı Antikkapı Restaurant Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Müftü Yardımcısı Bayram Erdoğan, Cami imamı ve görevlileri ile cami dernek yöneticileri katıldı.

TADİLAT İÇİN KURULDAN İZİN ALINMALI

Tarihi cami görevlileri ve cami dernekleri yöneticilerine Büyükşehir Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel, sinevizyon eşliğinde önemli bilgiler verdi. Camilerin restoresi veya tadilatının tek başlarına yapılamayacağına değinen Şube Müdürü Şenel, bunun için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini aktardı. Şenel, bu tarz bir işlem yaptırmak için öncelikle Koruma Bölge Kurulu’na başvurmalarının yeterli olduğunu, kurulun vereceği karara göre tadilat yapılabileceğini ifade etti.

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Kocaeli’de 43 tescilli tarihi cami bulunduğunu ifade eden Şenel, yanlış uygulamalar ile camilerin orjinalliğinin kaybolmasına neden olduğuna dikkat çekti. Tarihi miraslarımız olan camilerde yapılan yanlış restorasyon ve tadilat çalışmalarını resimler ile katılımcılara aktaran Şenel, Çoban Mustafa Paşa, Pertev Mehmet Paşa Cami gibi günümüze ulaşan camileri görebilmemiz için herkesin üstüne düşen görevi yapması gerektiğinin altını çizdi.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Eğitim çalışmasında konuşan Kocaeli Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, tarihi camilerin günümüze kadar ulaşmasının sadece Kocaeli için değil Türkiye için de çok önemli görev olduğunu ifade etti. Müftü Sönmezoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi miraslara sahip çıkan hizmetlerinden ve gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısından dolayı teşekkür etti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım