Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Kandıra sahillerini Büyükşehir planlıyor

Tarih: 6 Şubat, 2012
a a a
Kandıra sahillerini Büyükşehir planlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra sahillerinin planlamasını kapsayan çalışmayı Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığı yetki bölgeyi geleceğe taşıyacak çalışmaya imza atacak. Kendi personelinin yaptığı çalışma ile Bakanlığa yardımcı olan Büyükşehir, İstanbul ve Sakarya kıyılarının bir kısmını içine alan bölgenin Kandıra kıyılarının tamamındaki karışıklığı ortadan kaldıracak. Bu kapsamda 1/5000’lik planlar hazırlanıyor.

KANDIRA GELECEĞE BAKIYOR

Büyükşehir Belediyesi, özellikle yaz aylarında yerli turistlerin rağbet ettiği en gözde mekânlardan olan Kandıra sahillerinin 1/5000’lik planlarını yaparak eşsiz bir sahil bandına sahip bulunan, Karadeniz’in kıyısındaki Kandıra’yı hizmetleriyle geleceğe taşımayı planlıyor. Bu kapsamda, 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı ile kullanım kararı getirilen alanlara ait zemin etütleri ile 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının yapılması işi ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Öncelikle kıyı kenar tespiti yapılan yerleşim yerleri belirlendi. Toplam 70 Km uzunluğundaki sahil şeridinde parçacıl olarak 38,2 km kıyı kenarında çalışma yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR PERSONELİ PLANLIYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin tamamen kendi personeli ve imkânları ile yapılan çalışmada, mevcut planlı sahalar ile üst ölçekli plan kararları karşılaştırıldı. Planlamaya vatandaşında katılımının sağlanması için internet sitesinde duyurular yapılarak bölgede el ilanları dağıtıldı. Planlama hakkında bilgilendirme yapılmasından sonra vatandaşında katılımı sağlanan proje Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılıyor.

PLANLAMA YAPILDI

Kandıra’da Babalı Köyü’nde 475 hektar, Bağırganlı Köyünde 240 hektar, Cebeci Köyünde 168 hektar, Kefken’de 350 hektar, Kerpe’de 82 hektar alanda zemin etüdü ve planlama çalışmalarına başlandı. Planlama ile kat yüksekliği, yapılaşma durumu, yapı kalitesi, yapı kullanımı, mülkiyet durumu, yerleşim analizleri yapıldı.

ALTYAPI VE ÜSTYAPI HAMLESİ

Sahil ve turizm bölgesi olan Kandıra’da Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları devam ediyor. Şu anda doğalgaz götürülen Kandıra’da iç şebekeler tamamlanıyor. Şehir içindeki su şebekeleri ve kanalizasyon şebekeleri yenilenerek Kandıra’nın değerine değer katılıyor.

KANDIRA’YA 200 TRİLYONLUK YATIRIM

Tatil günlerinde Kandıra’nın nüfusu 300 bini buluyor. Dolayısı ile sahillerin yaz aylarında su problemleri oluyordu, kaynaklar artan nüfusa yetmiyordu. Büyükşehir Belediyesi, bu sorunu çözmek için Namazgâh Barajı projesine başladı. İnşaatı devam eden barajda, isale hatları devam ediyor. Bu baraja entegre arıtma tesisi geçtiğimiz yıllarda tamamlanmıştı. Kandıra’nın sahillerine de atık su arıtma tesisleri yapan Büyükşehir, altyapı çalışmalarına devam ediyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım