Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Kocaeli’nin bir Macar dostu

Tarih: 5 Kasım, 2011
a a a
Kocaeli'nin bir Macar dostu

Tarih kokan kentler vardır ya! Kocaeli, işte o kentlerden. Kaldırımlarında geçmişin izleri, sokaklarında naftalin kokusu. Ve bir de bazı büyük insanların yaşam öyküleriyle dolu bir tarih hazinesidir Kocaeli. Bu büyük servetin bir parçası da Macar Kralı Thököly İmre’dir.

İSYAN VE OSMANLI HAYRANLIĞI

Kocaeli, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı gibi, tarih boyunca çok sayıda önemli ismi de misafir etmiştir. Bunlardan biri de Macar Kralı Thököly İmre’dir. Macar prensini doğup büyüdüğü topraklardan Kocaeli’ne getiren ve ölümüne kadar da bu kentte kalmasını sağlayan iki sebep vardır; İsyan ve Osmanlı hayranlığı.

OSMANLI’YA SIĞINDI

Orta Macar Bey’in oğlu prens Thököly İmre, Avrupa’nın Protestan ve Ortodoks Macarları engizisyonla Katolik yapma baskısı nedeniyle 1673 yılında ayaklanır. Başarılı olamayınca Osmanlı’ya sığınır. Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları boyunca Osmanlı Ordusu’nda görev alır. Türklerden aldığı destekle, birçok Avusturya kalesini ele geçirir. Zenta yenilgisinin ardından Thököly İmre bundan sonraki yaşamını sürdüreceği Kocaeli’ne gelir. Karlofça Barış görüşmelerinde Avusturyalılar, Thököly İmre’nin kendilerine teslim edilmesini isteseler de Osmanlı Devleti kabul etmez. Tarih belgelerinde Macar prensinin Kocaeli’ne ailesi ve 2 bin 500 kişi ile beraber geldiği yazılıdır. Kocaeli’nde önce bir Rum evinde kiracı olarak yaşayan İmre, dönemin padişahının verdiği altınlar ile Karatepe'de kendisine bir çiftlik (Çiçek Tarlası) satın alır ve burada hayatını sürdürür.

BAĞIMSIZLIK SAVAŞINA KATILDI

Thököly İmre, İzmit’te günlerini ava çıkarak geçirir. Çiftliğinde sülün ve tavuk yetiştirir. Gut hastalığı nedeniyle üvey oğlu II. Ferenc Rakoczi önderliğindeki bağımsızlık savaşına katılamaz. Thököly, Çiçek Meydanı Çiftliği olarak anılan malikânesinde 1705’te, 48 yaşında yaşama veda eder. Cenazesi İzmit’teki Ermeni Mezarlığı’na defnedilir. Thököly İmre ve eşi Ilona’nın, bugünkü SEKA İzmit İşletme Müdürlüğü arazisinin içinde kalan mezarları 1905’te bağımsız Macaristan’a götürülür. Kendisinin ve üvey oğlu II. Ferenc Rakoczi’nin heykelleri Budapeşte’de Kahramanlar Meydanı’na dikilir. Anıt mezarın bir parçası da İzmit Müzesi’nde sergileniyor.

ANI EVİ İLE MACAR DOSTLUĞU PEKİŞTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu önemli tarihi kişiliği unutmamak ve gelecek nesillere de anlatmak için eski Seka arazi içerisinde Thököly İmre Anı Evi ve yaşadığı Karatepe Köyü’ne de anıt mezar yaptırdı. Anı evinde 1657-1705 yılları arasında yaşayan Türk dostu Macar prensi Thököly İmre’nin dönemine ait 96’sı Macaristan’dan getirilen objeler yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Thököly İmre’nin anısına yaptığı bu tarihi hizmet Macaristan toplumu tarafından da sevinç ve hoşgörüyle karşılandı. Macaristan ile Türkiye arasında işbirliği protokolü imzalandı. Böylece Kocaeli’nden Macaristan’a dostluk köprüsü kuruldu. Ayrıca Macar prensi adına Thököly İmre Dostluk Derneği de kuruldu.

ALADAĞ’IN DİĞER ADI MACAR DAĞI

Thököly İmre’nin eteklerinde yaşadığı Aladağ, İzmit’te hala Macar Dağı olarak da biliniyor. Macar Kralı, bölgenin eskilerinin dilinde Tökeli İmre oldu ve halen böyle anılıyor. Thököly İmre, 40 ciltlik günlüğünde Türklerin Avrupalılardan daha çok insancıl olduğunu, onlardan daha iyi davrandıklarını belirtmiştir.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım