Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Hafif Zihinsel Engellilere Deprem Eğitimi

Tarih: 1 Kasım, 2011
a a a
Hafif Zihinsel Engellilere Deprem Eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hafif engelli öğrencilere deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri kapsayan ayrıntılı bir eğitim verdi. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin Deprem ve İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde verilen deprem eğitim seminerine, Zafer İlköğretim Okulu ile Kanuni İş Okulu öğrencileri başta olmak üzere Kocaeli'deki çok sayıda zihinsel engelli öğrenci katıldı. Deprem Uzmanları tarafından verilen eğitimde deprem anında yapılacak birkaç bilinçli davranışla yaşanabilecek olumsuz vakaların önüne geçilebileceği öğrencilere aktarıldı.

ÜZERİNİZDE BİLGİ NOTU TAŞIYIN

Marmara depreminde yaşanan bir kurtuluş hikâyesinin anlatıldığı sinevizyonda depremde yaşananlar hafif engellilere anlatıldı.Slayt gösterisinin ardından konuşan Özel Eğitim Uzmanı Alaaddin Karacan, insanları depremin değil binaların öldürdüğünü bu yüzden binaların sağlam yapılması gerektiğini söyledi. Birinci kat, zemin ve Bodrum katta oturan kişilerin 15 saniye içerisinde binayı terk etmesi gerektiğini dile getiren Karacan, yüksek binalarda oturan kişilerin kaçmayı düşünmemesi gerektiğini kaydetti. Deprem öncesi herkesin adı, soyadı ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerin yer aldığı bir bilgi notu taşıması gerektiğini ifade eden Karacan, "Deprem anında şok yaşadığınız için enkaz altından çıkarıldığınızda kendinizi ifade edemeyebilirsiniz. O yüzden sizi tanıtacak bir not olmalı üzerinizde" diye konuştu.

YANICI EŞYALARDAN UZAK DURUN

Evdeki dolap ve masa gibi eşyaların sabitlenmesi gerektiğini vurgulayan Karacan, deprem anında masa ve dolap gibi eşyaları koruma amaçlı kullanılabileceğini belirterek, "Binadan çıkamıyorsak depremden korunmak için eşyaların yanına başımızı koruyacak şekilde uzanmalıyız. Buzdolabı, masa, yatak ve altı kitapla doldurulmuş sehpalar kullanılabilir. Soba ve şömine gibi eşyalardan uzak durun çünkü deprem anında yangın çıkabilir" şeklinde konuştu.

DIŞARDAKİLER BİNALARDAN UZAK DURMALI

Deprem anında dışarda olan kişilerin bina ve direklerden uzak durması gerektiğini vurgulayan Karacan, şöyle devam etti: "Depremde binanız hasar görmüşse hemen binanızı terk etmelisiniz. Depremden sonra ancak uzmanlar binanızın hasarsız olduğunu tespit ederse binanızı kullanabilirsiniz. Hasarlı binalar yıkılmalı içerisine oturulmamalı. Depremden sonra uykunuz kaçar ya da kötü rüya görürseniz büyüklerinizle paylaşın içinizde tutmayın. Eğer içinizde tutarsanız ileride size zorluk yaşatır. O yüzden depremden sonra yaşadıklarınızı uzman kişilere anlatmalısınız."

ENGELLİLERE İLK YARDIM ÇANTASI

Eğitimlerin sonunda Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere özel olarak hazırladığı kitapçık, deprem güvenliği kitapçığı ve CD ile deprem çantasına hazırlık olacak ilk yardım çantası dağıtıldı. Daha önce görme ve işitme engellilere verilen deprem güvenlik eğitimi bu kez hafif engelli öğrencilere verildi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım