Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Herkes için ulaşılabilir Kocaeli

Tarih: 21 Ekim, 2011
a a a
Herkes için ulaşılabilir Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından “Yerel Yönetimlerde Özürlüler İçin Ulaşılabilirlik ile ilgili Planlama Ölçütleri ve Uygulamalar” konulu seminer düzenlendi. İzmit ve Gebze’de düzenlenen semineri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Yüksek Mimar Müberra Kara verdi.

BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYE PERSONELİ KATILDI

Yerel Yönetimlerde Özürlüler İçin Ulaşılabilirlik ile ilgili Planlama Ölçütleri ve Uygulamalar semineri İzmit Antikkapı Restoran ve Gebze Büyükşehir Belediyesi Hizmet binasında gerçekleştirildi. Seminere İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Çevre Koruma Daire Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın ilgili personelleri ve İlçe Belediyelerinin İmar, Fen İşleri, Park Bahçeler ve Ulaşım Müdürlüklerinde görevli teknik personelleri katıldı.

HERKES İÇİN KAMUSAL ALAN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Yüksek Mimar Müberra Kara tarafından verilen “Yerel Yönetimlerde Özürlüler İçin Ulaşılabilirlik ile ilgili Planlama Ölçütleri ve Uygulamalar” seminerinde yerel yönetimlerin yaptığı düzenlemelerden şehirde yaşayan tüm bireylerin yararlanması ve tüm bireylerin kamusal yaşama katılması için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi.

YAPILAN YATIRIMLAR ÖZÜRLÜLERİN KULLANIMINA UYGUN OLMALI

13 Aralık 2006 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen, 30 Mart 2007 tarihinde imzaya açılan ve Ülkemiz tarafından aynı tarihte 80 ülke ile birlikte imzalanan “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme”nin onaylanması, 3.12.2008 tarihli ve 5825 sayılı Kanunla uygun bulunmuştur. Bu kanunla Belediye, Valilik ve Kaymakamlıklar, yapmakla sorumlu oldukları kamu binaları, sokak, cadde, yol, meydan düzenlemelerini özürlülerin kullanımına uygun gerçekleştirmek zorundadır.

YENİLİKLER HERKES DÜŞÜNÜLEREK YAPILIYOR

Büyükşehir Belediyesi yaptığı tüm yatırımlarda özürlü vatandaşları dikkate alıyor. Kaldırım ve yollarda özürlü vatandaşlara uygun inşa ediliyor. Yapılan konutlarda özürlü vatandaşların erişimi kolaylaştırılıyor. Yeni alınan otobüsler engelli vatandaşların kullanımına uygun. Üst geçitlerde asansör ve yürüyen merdivenler kullanılmakta.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım