Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

0262 318 18 42

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü

Engellerini tarihi hissederek aşıyorlar

Tarih: 10 Ekim, 2011
a a a
Engellerini tarihi hissederek aşıyorlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve engellilerin Kocaeli’nin tarihini tanıma fırsatı bulduğu geziler devam ediyor. Orhan Camii’nden başlayan geziye katılan 20 kişilik grup tarihe dokunmanın tadına vardı. Geziye katılan görme engelli Özge Gül de tarihi mekânları elleri ile dokunarak tanıması etkinliğe başka bir anlam kattı.

ENGELLERİNİ UNUTTULAR

Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’nin tarihi dokusunu tanıdığı tarih koridoru gezileri Gebze İlçesi’nden gelen misafirlerle devam etti. Engelli vatandaşların birbirleri ile yakınlaşıp paylaşımda bulunmalarına ortam sağladığı geziye yaklaşık 20 kişi katıldı. Kocaeli’nin tarihi ve turistik mekânlarını görmelerini sağlayan gezide aileleri ile birlikte kenti dolaşan engelli vatandaşlar oldukça neşeli dakikalar yaşadı.

İLK DURAK ORHAN CAMİİ

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği gezi İzmit’in fetih simgesi olan tarihi Orhan Camii’nden başlayıp Yukarı Pazar Hamam’ı, Akçakoca Camii, Sırrı Paşa Konağı’na kadar sürdü. Daha sonra Hacı Hasan Yumurtacı Camii, Av Köşkü’nü gezen grup öğle yemeği için Antik Kapı’da mola verdi. Gezi, tarihi tren garı, arkeoloji ve gemi müzesinin gezilmesi ile son buldu. Engelli vatandaşlar ve aileleri geziden mutlu şekilde ayrıldı.

“DOKUNUP HİSSEDİYORUM”

Geziye katılan görme engelli Özge Gül, Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği geziden memnun kaldığını söyledi. Gül, Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü uzmanı eşliğinde gezilen yerleri dokunarak tanıdı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bu tür gezilerle görme engelini aşıp yaşadığı ilin tarihini dokunarak hissetmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Gül, bu tarz etkinliklerin devam etmesini isteyerek Büyükşehir Belediyesi’ ne teşekkür etti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım