Kamulaştırma Şube Müdürlüğü

0262 318 19 08

tuncaycavdar@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kamulaştırma Şube Müdürlüğü

Jandarma lojmanlarının yıkımına başlandı

Tarih: 2 Mayıs, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm kapsamında kamulaştırılan jandarma lojmanlarının yıkımına başlandı. D-100 Karayolu üzerinde bulunan kamuoyunda Jandarma Lojmanları olarak bilinen EDOK’a ait iki bloktan oluşan toplam 21 daireden oluşan iki binanın yıkımıyla Alemdar Caddesi ile Şahabettin Bilgisu Caddesi D-100 yan yol ile bağlantılı hele getirilerek trafik rahatlatılacak. Yıkımı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ve Başkan Danışmanı Ömer Polat da izledi.

EDOK’LA PROTOKOL İMZALANMIŞTI

Jandarma lojmanları ayrı ayrı iki binadan oluşuyor. İlki geçtiğimiz yaz boşaltılmış, diğer bina için Büyükşehir yetkilileri çalışmalara başlamıştı. Daha önce boşaltılan jandarma lojmanları için Büyükşehir, jandarma binalarına karşılık Solaklar yolu üzerinde 48 daireli bir yapı inşa protokolü imzalamıştı. Son olarak EDOK’a ait iki bloktan oluşan ve yıkımı gerçekleştirilen binalar için EDOK ile Doğu Kışla Protokolü imzalanmıştı.

404 MİLYON TL’LİK KAMULAŞTIRMA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm kapsamında bugüne kadar 404 milyon 600 bin TL’lik kamulaştırma bedeli ödedi. Diğer taraftan 2 bin 311 konut ve 6 milyon 319 bin metrekarelik istimlâk yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de örnek bir çalışmaya imza attı.

MUTLU SONA GELİNDİ

Yıkımda hazır bulunan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit için tarihi bir gün olduğuna dikkat çekerek yapılan bu yıkım sayesinde trafiğin rahatlayacağını söyledi. İzmit trafiğinde giriş ve çıkışların bundan sonra daha rahat bir hal alacağını ifade eden Başkan Vekili Özak, “Milli Savunma Bakanlığı ve askeriye ile yapılan protokollerin uzaması nedeniyle yıkımı başlatamamıştık. Artık mutlu sona geldik” dedi.

KALAN KISIM DA YIKILACAK

Yıkımın yapılmasını sağlayan ilgili kurumlara teşekkür eden Başkan Vekili Özak, “Emek sarf ettik. Emeğimizin karşılığını alacağız. Bu proje, Kocaeli ve İzmit`in can damarı. Kentimizi rahatlatacak projelerden yalnızca bir tanesi. Bu projelerin devamı gelecek” diye konuştu. Başkan Vekili Özak, yıkılan lojmanların yan tarafında bulunan lojmanlar için ise Alikahya bölgesinde 48 dairelik bir lojman inşaatı yaptıklarını, bir sene içinde tamamlanacağını ve jandarma lojmanlarının kalan kısmının da bir sene içinde yıkılacağını açıkladı.

TRAFİK RAHATLAYACAK

Proje kapsamında ağırlıklı olarak şehir merkezine giriş düşündüklerini belirten Başkan Vekili Özak, kuzey yan yoldan giriş verme imkânları olacağını ve bundan kaynaklı trafikte belirgin bir rahatlama olacağını açıklamalarına ekledi. Başkan Vekili Özak, uzun uğraşlar sonucunda İzmit`in ve Kocaeli’nin trafiğini rahatlatacak bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.