Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü

0262 318 27 25

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

Hepimiz aynıyız; Down Sendromu Farkındalık Günü

Tarih: 22 Mart, 2022
a a a
Hepimiz aynıyız; Down Sendromu Farkındalık Günü

Genetik bir anomali olan down sendromuna dikkat çekmek için 21 Mart tarihi Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Farkındalık günü olarak ilan edilmişti. Dünya genelinde bu tarihte çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenleniyor. Türkiye’de de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde “Down Sendromu Farkındalık Günü, Masa Tenisi Turnuvası ve Hepimiz Aynıyız Spor Oyunları” etkinliği düzenlendi. Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de ilimizde güzel bir etkinlik organize etti.

DOWN’LU SPORCULAR HEM EĞLENDİ HEM ÖĞRENDİ
Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu gerçekleşen etkinlikte masa tenisi, floor curling, atletizm, mini futbol, basketbol ve judo branşları yer aldı. Down Sendromlu sporcu ve bireyler masa tenisi hakemlerinin gözleminde resmi müsabaka tertibi gerçekleştirdi. Judo down gösterisinde Kocaeli Kağıtspor Kulübü Down’lu Judocular ve Kağıtspor Kulubü Jimnastik sprocuları gösterilerini sundu. Mini Basketbol-Futbol-Floor Curling oyun alanlarında özel gereksinimli bireylerin branş antrenörleri nezaretinde eğlenme-öğrenme etkinlikleri gerçekleştirildi.

DİĞER ALANLARDA DA KAYITLAR ALINDI
Turnuvalar başlamadan önce bilgi ve danışma çalışmalarının yapıldığı masalar kurularak özel gereksinimli bireylerin boy uzunluğu - vücut ağırlığı ölçümleri yapıldı. Ayrıca özel gereksinimli bireyler için Yüzüyorsak Ben de Varım projesi adına, Psikolog-Sosyolog ve Fizyoterapist hizmetlerinin sunulduğu başlıklarda da masalar kurularak tanıtım ve kayıtlar oluşturuldu.

KATILIM YOĞUN OLDU
Etkinliğe Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Kağıtspor, Kocaeli Otizmli Çocuklar Derneği, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, kuruluş aşamasında olan Down Sendromlu Bireyler ve Aileleri Derneği, aileler ve çocuklar katıldı. Ayrıca etkinliğe gönüllü olarak Hayrettin Gürsoy Spor Lisesinden öğrenciler ve öğretmenleri ile katılım gösterdi. Katılım sağlayan öğrenciler de oyun alanları ve masalarda tecrübe kazanmış oldu.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım