İtfaiye İdare Şube Müdürlüğü

0262 318 28 00

kadirkokturk@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İtfaiye İdare Şube Müdürlüğü

Başkan Büyükakın, Türkiye ve Kocaeli’nin kahramanlarını ziyaret etti

Tarih: 1 Mart, 2023
a a a
Başkan Büyükakın, Türkiye ve Kocaeli'nin kahramanlarını ziyaret etti

Depremin olduğu ilk günde hemen bölgeye intikal eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 108 personel ve 17 araç ile görev yaptı ve 82 vatandaşı enkazdan canlı olarak kurtardı. Deprem bölgesindeki birçok mucize vesile olan ve fedakarca çalışan personeli, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İtfaiye Daire Başkanlığı binasında ziyaret etti.HEM KOCAELİ’NİN HEM DE TÜRKİYE’NİN YÜZ AKI OLDUNUZ”

Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal ve İtfaiye Dairesi Başkanı Ömer İslamoğlu’nun da hazır bulunduğu ziyarette Başkan Büyükakın, “Öncelikle hepinizden Allah razı olsun. Deprem felaketinde sahada yapmış olduğunuz kurtarma faaliyetleri ve destekleme faaliyetleri itibari ile hem Kocaeli’nin hem de Türkiye’nin yüz akı oldunuz. Bunun için her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

“ARKADAŞLARIMIZ HAYATLARINI RİSKE ATARAK GÖREV YAPTI”

İtfaiyeciliğin ve belediyeciliğin gönül işi olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın, “Belediyeciliğin içinde itfaiyecilik biraz da gönül işidir. Çünkü deprem bölgesindeki enkazda arkadaşlarımızın hali ortadaydı. Orada arkadaşlarımızın her biri hayatlarını riske atarak, evet tedbir aldılar ama nasıl yerlere girdiklerini sizler biliyorsunuz. Çok tehlikeli bir iş yapıyorsunuz” şeklinde konuştu.

“ARKADAŞLARIMIZ VAZGEÇMEDİ”

Bölgede görev yapan ve ziyaret sırasında hazır bulunan bir personeli işaret ederek sözlerine devam eden Başkan Büyükakın, vazgeçmemeyi vurgulayarak, “Elçin arkadaşımızın yüzünü o gün görmeliydiniz. Toz toprak içinde, ama o vatandaşı enkazdan kurtardığınız aman insanın yüzüne başka bir huzur geliyor. Girdiği yer girilecek yer değil ama vazgeçmedi. Kimse çıkmaz diyorsunuz ama bir gayet ediyorsunuz sonra bir kişi daha çıkarılıyor. Vazgeçmemek başka bir şeydir” ifadelerini kullandı.

“ORAYA GİDERKEN NE İLE GİDECEĞİMİZİ BİLEREK GİTTİK”

Afet durumlarında bölgeye hizmet verecek olan Afet Mutfağının ağustos ayında hizmete gireceğini belirten Başkan Büyükakın, “Bir tane daire başkanlığı kurduk. Bu daire kentin depreme hazırlanması ile ilgili çalışacak. Öyle biz ortalığı bir birine katarak şov yapmıyoruz. Sessiz ve sakin bir şekilde yürüyoruz. Sahada en organize ekip elhamdülillah Kocaeli Büyükşehir idi. Hayırda yarışmak lazım ve bu güzel bir iş ve biz bu işte iyiydik. Sahada ne yapacağını bilen bizdik. Bir taraftan güvenli bir yer bulup çadırları kurmaya başladık. Hemen o ilk paniğin yatışması için insanları buralara aldık. Binanın elektriğini ve suyunu bağladık. Mutfağımızı kurduk, ısıtıcılarımızı getirdik ama biz oraya giderken ne ile gideceğimizi bilerek gittik. Belediye başkanlarımıza gitmeden önce dedim ki oraya mini bir paket belediye götüreceksiniz. Çöp toplayacaksınız, elektrik ve su bağlayacaksınız, yemek çıkaracaksınız ve gittiğiniz yerde size bakılması ihtiyacı olmayacak. Yani gittiğiniz yerde yük olmayacaksınız” dedi. Ziyaret sırasında söz alan ve Başkan Tahir Büyükakın’ın ziyaretiyle mutlu olduklarını belirten İslamoğlu, “Depremin olduğu ilk dakikalardan sonra sizlerin talimatı ile Maraş bölgesine ilk ekibimizi bir saat içinde çıkardık. Toplamda 108 personel ile Adıyaman, Maraş ve Hatay’da görev yaptık. 13 günlük çalışma süremizde 82 vatandaşımızı sağ kurtardık” bilgisini verdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım