İştirakler Koordinasyon Şube Müdürlüğü

0262 318 22 28

0262 318 22 29

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İştirakler Koordinasyon Şube Müdürlüğü

İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı sektörün ufkunu açıyor

Tarih: 5 Haziran, 2014
a a a

Kendini sürekli yenileyerek sektöre öncülük etmeye devam eden İZAYDAŞ, faaliyet alanlarına bir yenisini daha ekliyor. İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı, TS EN ISO/IEC 17043 “Uygunluk Değerlendirmesi - Yeterlilik Deneyi İçin Genel Şartlar” standardı kapsamında, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından başarılı bir denetim geçirdi.

YETERLİLİK TESTLERİ ARTIK YURT İÇİNDE YAPILACAK

Laboratuvarlar mevcut kapsamlarındaki parametrelerinden katılmak zorunda oldukları yeterlilik testleri için yurtdışındaki programlara dâhil oluyorlardı. Sektördeki bu eksikliği gören İZAYDAŞ, TS EN ISO/IEC 17043 uygunluk değerlendirmesi ve yeterlilik deneyi için genel şartlar standardı kapsamındaki programların ülkemizde düzenlenebilmesi için ilk adımı attı. İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı, kaynaklarımızın yurt dışına çıkmasının önüne geçerek ekonomiye de katkı sağlayacağı gibi, laboratuvarların yeterlilik testi organizasyonu bulma konusunda yaşadıkları sıkıntıya çözüm olmak için büyük bir adım atmış oldu.

DENETÇİLERDEN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

TÜRKAK’tan Başdenetçi Erdinç Malhatun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Teknik Uzman Hakan Çelik ve TÜBİTAK UME’den Teknik Uzman Fatma Akçadağ’dan oluşan denetçi heyet, Yeterlilik Testi Koordinatörü Erkan Baysal’ın nezaretinde İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı’nda başarılı bir denetim gerçekleştirdi. İki gün süren denetimin ardından yapılan değerlendirme toplantısında, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ve şirket yöneticileri ile bir araya gelen heyet, övgü dolu sözlerle İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı’nın başarısı hakkında görüş belirtti.

TÜM LABORATUVARLARA HİZMET VERECEK

Başvuru çalışmalarına “Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği” çerçevesinde “Atık Yağ Kategori Belirleme Parametrelerinde” başlayan İZAYDAŞ, sadece çevre laboratuvarlarının değil, kapsam genişletme çalışmaları ile tüm laboratuvarlara hizmet verecek bir yapıya sahip olmayı hedefliyor. Yapılan bu çalışma ve başvuru süreci Türkiye’de ilk defa İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı’nda denetim aşamasına geldi. İZAYDAŞ ayrıca, dış kaynak kullanmadan ve bünyesindeki tecrübeli çalışanları ile bu çalışmaları tamamlamanın gururunu yaşıyor.

STERİLİZASYON ANALİZİNDE DE TÜRKİYE’DE TEK

Sterilizasyon analizleri konusunda yaptığı başvuru ile daha önce farklı bir denetim sürecinden de geçen İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği yetki ile ülkemizde bu alanda da hizmet veren tek yetkili laboratuvar konumunda. Böylece tıbbi atık sterilizasyon tesislerinin, ilgili yönetmelik kapsamında altı ayda bir yaptırmak zorunda oldukları “Biyolojik İndikatör ile Sterilizasyon Geçerlilik Kontrolü” analizleri Türkiye’de sadece İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarı tarafından yapılıyor.