İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı

0262 318 18 00

0262 318 18 01

osmangunler@kocaeli.bel.tr

Deprem çalıştayı son gün oturumuyla tamamlandı

Tarih: 18 Ağustos, 2017
a a a
Deprem çalıştayı son gün oturumuyla tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı-IV, kapanış oturumunun ardından sona erdi. Afette Lojistik konusunun konuşulduğu son oturuma Kocaeli İl Afet Müdürü Salim Tekoğlu, BM Unicef Çocuklara Yardım Fonu temsilcisi Patrick Efinda Kaso, Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Akbaş, Dz. İk. Ustm. Murat Onur, Yrd. Doç. Dr. Yoshihide Sekimoto, ARUP temsilcisi Cem Haydaroğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Adnan Bilgiç konuşmacı olarak bulundu. Önümüzdeki günlerde çalıştaya verilen bildirimlerin değerlendirilmesi sonucunda bir sonuç bildirgesinin yayınlanması bekleniyor.

BETORNARME YAPILARDA DONANIM ÖNEMLİ

Çalıştayda ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Adnan Bilgiç, betornarme yapılar hakkında bilgi verdi. Bilgiç, ‘’Lojistik; deprem sonrası için çok önemli evet ama deprem öncesi için de çalışmalar yapmalıyız. Özellikle inşa ettiğimiz betonarme binalarda donatılar eksiksiz ve sağlam olmalı. Önemli noktalardan biri; bina yapımındaki donatılardır. Bunlara dikkat edersek, depremler bizim için olumsuz sonuçlar doğurmaz‘’ diyerek sözlerini sürdürdü.

DEPREME DAYANIKLI METRO

Oturumda ARUP temsilcisi Cem Haydaroğlu, Gebze-Darıca arasında yapılan metro hattının deprem dayanıklılığı ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Haydaroğlu, ‘’Metro hatları deprem açısında üçe ayrılıyor. Hafif, orta ve büyük depreme dayanıklılık olarak. Büyük depremlerde yapının hasar almaması için çalışma yapılır, biz ise Gebze-Darıca metrosunda bunu yapıya değil insan sağlığına endeksli yaptık’’ diyerek sözlerini tamamladı.

24 SAAT İÇİNDE YARDIMLAR ULAŞMALI

Çalıştay BM Unicef Çocuklara Yardım Fonu temsilcisi Patrick Efinda‘nın sunumuyla devam etti. Efinda, ‘’Öncelikli olarak bu etkinlik için sizlere teşekkür ediyorum. Harika bir organizasyon gerçekleştiriliyor. Lojistik konusuna gelirsek depremde önemli olan en önemli unsurlardan bir tanesi de lojistiktir. Öncelikli olarak ilk yardım ve daha sonra bölgeye ulaşacak yardımların sağlıklı yapılması ve 24 saat içerisinde bölgeye yardımların ulaştırılması gerekir. Bu vatandaşları hem psikolojik hem de tıbbi olarak rahatlatır‘’ dedi.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜYLE TAMAMLANDI

Program daha sonra katılımcılar ile akademisyenler arasında gerçekleştirilen soru cevap ile devam etti. Soru cevap kısmının tamamlanmasının ardından bütün katılımcılara Büyükşehir Belediyesi adına Genel Koordinatör Adnan Bilgiç tarafından plaket takdim edildi. Program çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.