Güvenlik Şube Müdürlüğü

0262 318 15 12

0262 318 37 04

erhankaya@kocaeli.bel.tr

Öğrenci sağlığı için denetimlere devam

Tarih: 3 Kasım, 2017
a a a
Öğrenci sağlığı için denetimlere devam

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Belediyesi zabıta ekipleriyle ortaklaşa, Kartepe ilçesinde bulunan okulların çevrelerinde faaliyet gösteren iş yerlerini denetledi. Denetimler kapsamında işlerindeki gıda hazırlanan makinelerin temizliği, yiyecek ve içeceklerin son kullanma tarihi, çöp kutuları, lavaboların temizlik ve hijyenleriyle ilgili denetimler yapıldı. Yapılan denetimler kapsamında kurallara uymayan ve evraklarında eksiklik bulunan iş yerlerine cezai işlem uygulanıyor. Öğrenci sağlığını önemseyen Büyükşehir Belediyesi ekipleri, tüm ilçelerdeki denetimlerini rutin bir şekilde devam ediyor.

HAZIR YİYECEKLERİN KONTOLÜ

Zabıta ekipleri denetimlerde bulundukları iş yerlerinde, tost ve hazır yiyecek gibi gıdaların hazırlandığı makinelerin temizlik ve hijyen durumunu kontrolünü önemsiyor. Özellikle bu tür yiyeceklerin hazırlandığı makinelerin günlük temizliği ve kullanılan malzemelerin son kullanma tarihleri kontrol ediliyor. Ayrıca ekipler bu denetimlerin yanında çiğ köfte gibi gençlerin çok tükettiği yiyeceklerinde, üretim tarihini gösteren faturaların kontrolünü yapıyor.

GIDA ÜRÜNLERİNİN SAKLANMASI

Yapılan denetimlerde su, sebze ve meyve gibi dış ortamda bozulması mümkün olan yiyecek ve içeceklerin soğutucularda saklaması uyarılarında da bulunuyor. Ayrıca dışarıda saklanan gıda ürünlerinin sağlık ve hijyen acısından kapalı kutularda, yer zeminine temas etmeyecek şekilde saklanması uyarılarında bulundu.

OTURMA YERLERİ VE LAVABO

Zabıta Ekipleri yaptıkları denetimlerde sadece gıda maddelerinin kontrolünü yapmıyor. Ekipler ayrıca denetimlerde öğrencilerin oturup kullandıkları masa ve sandalye gibi eşyalarında temiz tutulması acısından iş yeri görevlilerini uyarıyor. Ekipler iş yerlerinin lavabo ve wc gibi temizliğin önemli oldu yerleri de denetliyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım