Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

0262 331 13 88

0 262 291 00 68

semsettinyildirim@kocaeli.bel.tr

“Aile Okulu” ile kursiyerleri daha bilinçli

Tarih: 29 Kasım, 2017
a a a
“Aile Okulu” ile kursiyerleri daha bilinçli

13 yıldır verdiği eğitimler ve sosyal projeler ile Kocaeli’nde önemli hizmetlere imza atan KO-MEK, Kasım 2014’ten bu yana gerçekleştirdiği Aile Okulu Projesi, alanında uzman eğitmenlerin katılımı ile devam ediyor. Toplam 5 hafta süren Aile Okulu eğitimlerinin 7. dönem 4. hafta programı Davranış Bilimleri Uzmanı, ASPB ATHGM AEP Formatörü ve İstanbul Kadın Platformu Derneği Başkanı Şengül Yiğit’in “Evlilikte Duygusal Zeka” konulu eğitimi ile başladı. Sabah ve öğlen oturumu olarak gerçekleştirilen eğitimlere kursiyerler yoğun ilgi gösterdi.

ÇOCUKLARINIZI NİTELİKLİ BİREY OLARAK YETİŞTİRİN

Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen sabah oturumunda kursiyerlere eğitim veren Davranış Bilimleri Uzmanı, ASPB ATHGM AEP Formatörü ve İstanbul Kadın Platformu Derneği Başkanı Şengül Yiğit katılımcılara evlilik öncesi ve sonrasında yapılması gereken duygusal davranışlar hakkında öğütler verdi. Katılım yoğunluğundan oldukça memnun olan Yiğit, konuşmasına evlilikte yaşanan sorunlar ve bu sorunlarla baş etmenin çözüm yollarını anlatarak başladı. “Anne babalar olarak sorunlu ilişkileri bizler hazırlıyoruz” diyen Yiğit, “Çocukları nitelikli yetiştirmek için öncelikle bizler kendimizi iyi yetiştirmeliyiz. Geleceğin anne babaları önce kendi anne babasından rol kapar” dedi. Sevgi ve merhamet küçük dokunuşlar ile daha çok paylaşılır” şeklinde konuştu.

“EŞİNİZLE EMPATİ KURUN”

Sabah ve öğlen oturumu olarak devam eden eğitim programının öğlen oturumu Gölcük Kongre Sarayında gerçekleştirildi. Kursiyerlerin dikkatlice dinleyip not aldığı öğlen oturumunda Şengül Yiğit bu kez aile sorunları üzerinde durdu, “Ailede sorunları çözmek için karşılıklı empati kurmalıyız, sorunları örterek değil konuşup tartışarak çözebiliriz” ifadelerini kullanan Yiğit, aile içi iletişim ve empatinin önemi hakkında bilgiler verdi.

KURSİYERLER AİLE OKULU’NDAN ÇOK MENMUN

KO-MEK’te eğitim alan kursiyerin katılımı ile düzenlenen Aile Okulu Projesi Kasım 2014’te başladı. Proje kapsamında, alanında uzman eğitimciler öncülüğünde aile kavramı üzerinde kursiyerleri bilinçlendirmek, farkındalıklarını artırmak, bilgilendirmek ve eğitmek amaçlanmaktadır. Aile Okulu kapsamında kursiyerlerimiz temel sağlık, çocuk bakımı, ev ekonomisi, aile içi iletişim, vatandaşlık, medya okuryazarlığı, hukuk ve din gibi konularda eğitim almaktadır.