Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

0262 331 13 88

0 262 291 00 68

semsettinyildirim@kocaeli.bel.tr

Kağıtspor’dan şampiyonluklarla dolu bir yıl

Tarih: 27 Ocak, 2019
a a a
Kağıtspor'dan şampiyonluklarla dolu bir yıl

Kocaeli’nin ve Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biri olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor ulusal ve uluslararası arenalarda birçok branşta 2018 sezonunu şampiyonluklar ile tamamladı. 28 branşta 5000’i aşkın aktif sporcusu bulunan Büyükşehir Kağıtsporlu sporcular 2018 yılında toplamda 2 Gençlik Olimpiyatı, 2 Akdeniz Oyunları, 81 Uluslararası, 8 Dünya, 20 Avrupa Şampiyonası, 25 Balkan Şampiyonası, 162 Türkiye derecesi elde ederek önemli bir başarıya imza attı.

2019 HEDEFLERİMİZ DAHADA YÜKSEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kulüp Başkanı Dr. Ali Yeşildal, “2018 yılı bizim açımızdan çok başarılı geçti. 2019 yılında ülkemizi uluslararası organizasyonlarda en iyi şekilde temsil etmeye devam etmek istiyoruz. Aynı sonuçları 2019 yılında da tekrarlamak amacındayız. Bu yıl yine yoğun bir yıl geçireceğiz. Şampiyonalarda başarılı olan sporcularımızı antrenörlerimizi yürekten kutluyorum. ”dedi.

2018 İLKLERİN YILI
2018 yılında Kağıtspor ve milli takımlar adında mücadele eden sporcular oldukça önemli başarılar kazandılar. Judoda Ömer Kemal Aydın Buenos Aires’te düzenlenen Yaz Gençlik oyunlarında bronz madalya kazanarak tarihi bir başarı elde etti. Yine Yaz Gençlik Olimpiyatlarında Karate branşında mücadele eden mavi beyazlı sporcu Enes Bulut 3.lük elde ederek bronz madalyanın sahibi oldu. Bu başarısıyla Enes Karate branşında olimpiyat müsabakalarında madalya kazanan ilk Türk sporcu ünvanını kazanarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

MURAT İLBİLGİ AVRUPA ŞAMPİYONU
Büyükşehir Kağıtspor’lu atıcılık branşı sporcusu Murat İlbilgi de başarılarına bir yenisi daha kattı. 2017’de İtalya’da düzenlenen dünya kupasında 3. olan İlbilgi, Trap Genç Erkekler kategorisinde mücadele ettiği Avrupa Şampiyonasından da şampiyon olarak döndü. Başarılı sporcu finalde rakiplerine 38 puanla fark attı.

JUDODA ZİRVENİN ADI KAĞITSPOR
Türkiye Judo Federasyonunun düzenlediği 2 etaptan oluşan Ümitler Türkiye Spor Toto Judo 1. liginde Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtsporlu judocular 1. etaptaki yenilmezlik serisini devam ettirerek 2. etap sonunda namağlup şampiyon oldu.

ENGELLİLER OLİMPİYAT YOLCUSU
Engelli branşlara desteğini sürdüren Büyükşehir Kağıtsporda Engelli Judoda Avrupa ve Dünya şampiyonu oldu. Elde ettiği başarılar ile bir ilke imza atarak Dünya sıralamasında zirvede yer aldı ve 2020 Tokyo Olimpiyatlara katılmayı garantiledi.

OLİMPİYAT HEDEFLERİ
Kağıtspor’un Karate, Atıcılık, Judo, Halter milli sporcuları 2020 Tokyo Olimpiyatlarında yarışabilmek adına kota yarışmalarına katılmaya devam ediyorlar.

Derecelerin branşlara göre dağılımı ise şu şekilde;
Tekvando branşında 7 Türkiye, 1 Uluslararası,

Geleneksel Okçuluk branşında 2 Uluslararası,

Halter branşında 3 Uluslararası, 1 Avrupa, 10 Türkiye,

Judo Branşında 1 Gençlik Olimpiyatları, 17 altın, 14 gümüş, 19 bronz olmak üzere toplam 50 Türkiye, 20 altın, 14 gümüş, 15 bronz olmak üzere, 49 Uluslararası (Avrupa Kupası, Balkan Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası) derecesi,

Güreş branşında 11 Türkiye, 1 Türkiye Büyükler 1. Lig Takım Şampiyonluğu, 1 Türkiye Minkler Serbest Güreş Takım 2.liği, 1 Türkiye Minikler Grekoromen Takım 2.liği, 1 Balkan Şampiyonluğu

Yağlı Güreş branşında 3 Kırkpınar derecesi, Atıcılık branşında 1 Avrupa Şampiyonluğu, 3 Türkiye derecesi

Karate branşında 1 Gençlik Olimpiyatları, 48 Uluslararası, 7 Avrupa, 1 Dünya, 6 Balkan, 1 Akdeniz Oyunları, 21 Türkiye 1 Türkiye Ümit Genç, 1 Türkiye Büyükler takım derecesi elde edildi.

Engelli branşlarda 22 altın, 9 gümüş, 19 bronz olmak üzere toplamda 50 Türkiye derecesi, 4 Avrupa Şampiyonası derecesi, 6 Dünya Şampiyonası derecesi elde ederek kulüp olarak kırılması zor bir rekora imza attılar.