Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

0262 331 13 88

0 262 291 00 68

semsettinyildirim@kocaeli.bel.tr

Kim demiş ev hanımı spor yapamaz diye!

Tarih: 8 Mayıs, 2017
a a a
Kim demiş ev hanımı spor yapamaz diye!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kısa bir süre önce hayata geçirdiği “Evden okula Haydi Anneler Spora” Projesi ile önemli bir sosyal tabuya son verdi. “Vakit yok, ev işleri çok, ya da “buna ayıracak param yok” gibi sorunlara söz konusu projesi ile çözüm bulan Büyükşehir Belediyesi, evde oturan kadınlara spor alışkanlığı kazandırmayı başardı. Proje sayesinde sabah çocuğunu okula bırakan anneler, buradaki spor salonlarında Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekle spor yapıyor. Spor öğretmeninden, kullanılacak spor malzemelerine kadar her türlü olanağı kadınlara sunan Büyükşehir Belediyesi, bu sayede dünyanın en büyük sorunlarından biri olan obeziteye karşı da savaş açtı.

ÇOCUKLAR OKULA ANNELER SPORA

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun imzasını taşıyan “Evden Okula Haydi Anneler Projesi” kısa bir süre önce Gebze’den başladı. Proje kapsamında çok sayıda ev hanımı spora başladı. Sabah çocuklarını okula bırakan anneler, çocuklarının okuduğu okulların spor salonunda spor yapma imkânına kavuştu. Büyükşehir Belediyesi, okulun spor salonu yoksa, okula yakın yerlerde Kadın ve Çocuk Eğitim Merkezlerini faaliyete geçirerek hanımların hizmetine sundu.

HERŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

Evde oturan hanımların spor yaparak hem sağlıklarına hem de sosyal hayatlarına güç katmayı hedefleyen Evden Okula Haydi Anneler Projesi için her türlü ayrıntı da yine Büyükşehir Belediyesi tarafından titizlikle gerçekleştirildi. Spor eğitmenlerinin görevlendirildiği projede ayrıca derslerde kullanılacak spor malzemeleri temin edildi.

HAYATIMIZ DEĞİŞTİ

Evden Okula Haydi Anneler Projesi’ne katılan ev hanımları Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 09.00-19,00 arasında birer saat spor yapıyor. Her seansa ortalama 70 kadın katılıyor. Gebze Köşklü Çeşme Mahallesi Kadın ve Çocuk Eğitim Merkezi’ndeki derslere katılan Sevgi Taşkın, spor ile hayatının tamamen değiştiğini kaydetti. Daha önce hastalıkları nedeniyle zor günler yaşadığına dikkat çeken Sevgi hanım, “Hastalığım döneminde çok ilaç kullandım. Kanımda mikrop bulundu ayrıca vertigo hastasıydım. Buraya geldikten ve spora başladıktan sonra tüm sorunlar bitti. Hastayken çocuklarıma yemek dahi yapamıyordum. Ama artık çok iyiyim. İlaçları bıraktım. Kilo verdim. Daha aktifim” dedi.

BESLENME DÜZENİMİZ DEĞİŞTİ, KİLO VERDİK

Evden Okula Haydi Anneler Spora Projesi’ne katılan Gülten Sarmaşık ve Muradiye Şengül ise, proje sayesinde hayatlarında çok şeyin değiştiğini söyledi. İlk olarak beslenme düzenlerinin tamamen değiştiğine dikkat çeken hanımlar, beraberinde sağlıklı bir şekilde kilo verdiklerini ifade etti. Projenin devam etmesini istediklerini kaydeden hanımlar böyle bir fırsat için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.