Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

0262 331 13 88

0 262 291 00 68

semsettinyildirim@kocaeli.bel.tr

Dünya Kupası Kamerun’un

Tarih: 3 Mayıs, 2017
a a a
Dünya Kupası Kamerun'un

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen ve Kocaeli’nde eğitim gören uluslararası öğrencilerin katılımıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Dünya Kupası Futbol Turnuvası’nı Kamerun kazandı. Finalde Sudan ile karşılayan Kamerun, rakibini penaltılarda 7-6 yenerek şampiyonluk kupasının sahibi oldu. Şampiyon Kamerun, sevincini Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Sudanlı kardeşleriyle kutladı. Maçın başlama vuruşunu ise Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptı.

MAÇI BİRLİKTE İZLEDİLER

Kamerun – Sudan final karşılaşması Doğu Kışla Spor Tesisleri’nde oynandı. Fair Play ruhu içinde oynanan final maçını, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Yılmaz, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Bayram Bayram, Kocaeli Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Muzaffer Çintimar, ASKF Başkanı Murat Aydın izledi. Maça Kocaeli’nde eğitim gören uluslararası öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. Tribünleri dolduran öğrenciler, maç boyunca destekledikleri takıma tezahüratlarıyla destek verdi.

MAÇI ÇULCU YÖNETTİ

Dünya Kupası Futbol Turnuvası’nın final maçını Eski FİFA Hakemi ve Merkez Hakem Kurulu başkanı ve Türk Futbolunun önde gelen isimlerinden Mustafa Çulcu yönetti.

SİZLER DE BİZİM EVLADIMIZSINIZ

Maç öncesinde uluslararası gençlere seslenen Başkan Karaosmanoğlu, “Sizler de bizim evladımızsınız. Sizlerin iyi yetişerek, ülkenize dönmesini istiyoruz. İyi yetişirseniz, ülkelerinizin kalkınmasında önemli rol oynarsınız ve ülkelerinizin kalkınmasından biz de büyük mutluluk duyarız” dedi.

SPOR KARDEŞLİK DEMEKTİR

Başkan Karaosmanoğlu konuşmasında sık sık sporun birleştirici gücüne vurgu yaptı. “Spor dendiğinde akla dostluk, kardeşlik, centilmenlik gelmeli eğer bu kavram akla gelmiyorsa ona spor denmez” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Burada asıl olan birbirimizi yenmekten ziyade tanışmak, kardeş olmaktır. Bizim Yunus Emre adında son derece önemli bir halk ozanımız var. O diyor ki “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım” Bu sözü sizlerin de öğrenmesini çok isterim. Aslı amaç tanışmak ve işi kolay kılmaktır” dedi. Başkan Karaosmanoğlu konuşmasının sonunda gençleri çok sevdiğini söyleyerek, Dünya Kupası Futbol Turnuvası’nda final oynayacak olan her iki takıma da başarılar diledi.

HEP BERABER KARDEŞLİĞE

Kocaeli’nde eğitim gören uluslararası öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen Dünya Kupası Futbol Turnuvası “Her beraber kardeşliğe” sloganı ile başlamıştı. Final maçında da bu slogan yinelendi. Kamerun ve Sudanlı gençler maça ellerindeki Hep Beraber Kardeşliğe pankartıyla çıktı.

MAÇIN BAŞLAMA VURUŞUNU BAŞKAN YAPTI

Maç, Başkan Karaosmanoğlu’nun başlama vuruşuyla başladı. Büyük heyecana sahne olan 60 dakikaya her iki takım da iyi başladı. Maçın ilk yarısı 0-0 berabere biterken, ikinci yarıda yine iki takım birbirine üstünlük sağlayamadı. İkinci yarının da 0-0 berabere bitmesi nedeniyle penaltı vuruşlarına gidildi. Penaltı vuruluşlarının sonunda Kamerun rakibi Sudan’ı 7-6 yenerek Dünya Futbol Kupası’nın şampiyonu oldu.

KUPAYI DR. YEŞİLDAL’IN ELİNDEN ALDILAR

Maçın sonunda kupa ve madalya töreni düzenlendi. Kamerunlu öğrenciler, Dünya Kupası’nı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal’ın elinde aldı. Sevinçlerini yaptıkları dansla kutlayan öğrencilere tribündeki arkadaşları da alkışlarıyla katıldı.

DÜNYA KUPASINA KARDEŞLİK DAMGASINI VURDU

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Kupası Futbol Turnuvası’na, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 16 ülke katıldı. Türkiye, Özbekistan, Filistin, Türkmenistan, Kamerun, Gana , Suriye, Komor Adaları, Afganistan , Karadağ , Somali , Yemen, Azerbaycan, Kuveyt, Uganda ve Sudan’ın yer aldığı Dünya Kupası’nda 160 öğrenci yer aldı. Fair play ruhu içinde oynanan maçlarda öğrenciler kardeşlik ve centilmenlikleriyle göz doldurdu.

BU HORON KARDEŞLİK HORONU

Maçın sonunda ise Uluslararası Öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi muhteşem bir gösteri yaptı. Kardeşlik ve dostluğun oluşturduğu bu horon izleyenlere “Bu horon kardeşlik horonu” dedirtti.