Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

0262 331 13 88

0 262 291 00 68

semsettinyildirim@kocaeli.bel.tr

Büyükşehir, Sporcu Performansı Test ve Analiz Merkezi kuruyor

Tarih: 15 Ekim, 2015
a a a
Büyükşehir, Sporcu Performansı Test ve Analiz Merkezi kuruyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi spor alanında, yerel yönetimlerde bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Büyükşehir, profesyonel spor hayatının önemli kilometre taşlarından biri olan Sporcu Performansı Test ve Analiz Merkezi kuracak. Merkezde antropometrik(vücut ölçümleri) testlerinin yanı sıra sporcuların sürat, çabukluk, esneklik, reaksiyon, kas kuvveti, denge ve dayanıklılığını ölçen testler gerçekleştirilecek. Böylece sporcunun performans düzeyi raporlandırılarak, kişisel gelişimi desteklenmiş olacak. Merkezden Türkiye’deki tüm kulüp ve federasyonlar yararlanabilecek.

YEREL YÖNETİMLERDE BİR İLK

Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar satranç dağıtımından, Spor Okulları’na ve tesisleşmeye kadar sporun alt yapısına yönelik önemli hizmetleri hayata geçirmesiyle tanınıyor. Sporcular açısından büyük önem taşıyan Sporcu Performansı Test ve Analiz Merkezi ise Türkiye’de yerel yönetimler bazında bir ilk olacak.

MERKEZİN AMACI

Sporcu Performansı Test ve Analiz Merkezi, kentin yanı sıra Türkiye’deki tüm kulüp ve federasyonlara hizmet verecek. Bu çerçevede sporculara branşlarına göre testler uygulanarak, performans düzeyleri raporlandırılacak. Söz konusu raporlandırma, sporcunun kişisel olarak gelişiminin desteklenmesini sağlayacak.

HANGİ TESTLER UYGULANACAK?

Sporcu Performansı Test ve Analiz Merkezi’nde sporcu için gerekli olan testler uygulanacak. Bunlar içinde vücudun; yağ, çevre-çap ve uzunluk ölçümlerini kapsayan antropometrik testler başı çekecek.

SÜRAT, ÇABUKLUK, DENGE, DAYANIKLILIK TESTLERİ

Bunun yanı sıra bir sporcunun sürat, çabukluk, esneklik, reaksiyon, kas kuvveti, denge ve dayanıklılığını ölçen motorik testler de gerçekleştirilecek. Ayrıca dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve durarak 3 adım atlama ölçümleri de patlayıcı güç testleri çerçevesinde yapılabilecek.

BECERİ VE KOORDİNASYON PARKURU

Merkezin dışında ise bir Beceri ve Koordinasyon Parkuru oluşturulacak. Yaklaşık 2 bin metrekarelik parkurda, denge, koşu, itme, çekme, denge gibi sporcunun geliştirmesi gerekli olan antrenmanlar ile ölçümleri yapılacak. Ayrıca parkur içinde 40 metrelik tartar zemin koşu kulvarı bulunacak. Parkurda denge gelişimi için kullanılacak malzemeler ise özenle seçilecek. Bu malzemeler kanserojen madde içermeyen, doğal ahşaptan yapılacak. Böylece çocukların doğal ortamda spor aktiviteleri ve testleri gerçekleştirilecek.

CROSSFİT ALANI YAPILACAK

Parkurda yetişkinler için bir crossfit alanı yapılacak. Bu alanda kas dayanıklılığı, maksimal kuvvet, çabuk kuvvet, reaksiyon, sürat devamlılığı gibi özelliklerin gelişimine dönük istasyonlar yer alacak.

VİNSAN TESİSLERİ İÇİNDE FAALİYET GÖSTERECEK

Kocaeli’nin yanı sıra Türk sporunun başarısında adeta söz sahibi olacak olan merkez, Büyükşehir Belediyesi Vinsan Tesisleri içinde yer alacak. Buradan Kocaeli’ndeki ve Türkiye’deki tüm kulüpler ve federasyonlar yararlanacak. Ayrıca geleceğin sporcularının yetiştiği Spor Okulları öğrencilerinin testleri de yine bu merkezde gerçekleştirilecek. Merkezin kısa süre içinde hizmete girmesi hedefleniyor.