Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü

0262 318 38 09

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü

73 bin öğrenciye sağlıklı nesil eğitimi

Tarih: 1 Ekim, 2010
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2005 yılında pilot bir bölgede başlattığı “Yeterli ve dengeli beslenme ile güvenli gıda tüketimi” ve “Sigaranın sağlığa zararları” eğitimleri 73 bin öğrenciye ulaştı. Eğitimler yeni eğitim öğretim döneminde de sürüyor.

ÖĞRENCİLERİN BİLİNÇLENMESİ SAĞLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamak amacı ile kent genelindeki okullarda eğitim seminerleri düzenliyor. 20010-2011 eğitim döneminde de sağlık seminerlerine devam eden Büyükşehir ilköğretim okulu öğrencilerine “Yeterli ve dengeli beslenme ile güvenli gıda tüketimi” ve “Sigaranın sağlığa zararları” konularında seminer vererek onları bu konularda bilinçlenmesini sağlıyor.

73 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞILDI

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü tarafından verilen seminerlerde bu güne kadar yaklaşık 73 bin öğrenci sayısına ulaşıldı. 2005 yılında sadece pilot bir bölgede başlatılan uygulama daha sonraki yıllarda kademeli olarak Kocaeli genelindeki okullarda sürdürülerek çalışmadan tüm öğrencilerin faydalanması sağlandı.

SAĞLIKLI NESİL İÇİN

Eğitim seminerlerinde sigaranın içeriğini, vücuda yaptığı hasarları, çevreye ve ekonomiye verdiği zararlarının anlatılıyor. Araştırmalar sonucu sigaraya başlama yaşının 11 yaşına kadar düştüğü günümüzde öğrencilerin sağlığa son derece olan sigaranın zararları öğrencilere tüm yönleri ile aktarılması sağlanıyor. Yeterli ve dengeli beslenme seminerlerinde ise günümüzün alışkanlığı ayaküstü yemek alışkanlığı gibi sağlıksız beslenmenin önüne geçilmesi amaçlanıyor.