Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü

0262 318 38 09

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü

Okula başlayan çocuklara nasıl davranılmalı

Tarih: 18 Eylül, 2010
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2010 – 2011 eğitim döneminin başlamasına sayılı günler kala ilkokula yeni başlayan çocukları olan personeline yönelik seminer düzenledi. Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminerde okul çağına giren çocuklara yardımcı olmak için neler yapılması gerektiği konularında önemli bilgiler aktarıldı.

KARARLI VE SABIRLI DAVRANIN

Büyükşehir Belediyesi personeline yönelik eğitim seminerinde okula yeni başlayan çocuk sahibi olan aile fertlerine çocuklarına nasıl yardımcı olmaları konusunda bilgiler verildi. Psikolog Tülin Çizer tarafından verilen eğitim seminerinde anne ve babaların çocuğun ailesinden ilk ayrılışını kolaylaştıracak davranışlarda bulunmasının yararlı olacağı belirtildi. Seminerde, ailenin çocuğa okulun korkulacak bir ortam olmadığını anlatması ve bu tutumu kararlı ve sabırlı bir şekilde çocuklara aktarması gerektiği vurgulandı.

ÇOCUĞUNUZLA AÇIKÇA KONUŞUN

Çocuklar için okula başlamanın, yaşamın yeni bir aşamasına geçmek olduğunu ifade eden Psikolog Tülin Çizer, okulun ona kazandıracakları anlatılmalı ve özellikle evdeki durum ve ilişkilerde kayıplara yol açmadığı aktarılması gerektiğini aktardı. Çocukla her zaman açık ve anlaşılır tarzda konuşulması önemli olduğuna dikkat çeken Çizer” Çocuk okula gitmek istemiyorsa açıkça bu korkusunun nedenleri ve endişeleri üzerine konuşulmalıdır. Ancak bunu yaparken, kesinlikle aşağılayıcı ve küçük düşürücü tarzda olmamasına özen gösterilmelidir” dedi.

KARŞILAŞTIRICI OLUNMAMALI

Başkalarının çocuklarını iyi örnek olarak göstermemesi gerektiği anlatılan seminerde ilerleyen zamanlarda ise anne babanın ders konusundaki yaklaşımı mümkün olduğunca olumlu olması gerektiği vurgulandı. Okul ve dersle ilgili konularda eleştirel ve baskıcı tutumdan uzak durulması gerektiği anlatılan seminerde katılımcılarda merak ettiği konularda sorular Psikolog Çizer’e yöneltti.