Bütçe Şube Müdürlüğü

0262 318 10 00

6400

muratustaoglu@kocaeli.bel.tr

Büyükşehir’de ‘’Bütçe ve Performans’’ eğitimi verildi

Tarih: 27 Haziran, 2018
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından “Bütçe hazırlama ve uygulama ile Performans Programı” konulu eğitim semineri gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim seminerine, Büyükşehir bünyesindeki tüm daire başkanlıkları ve ilçe belediyelerinin ilgili birimleri katıldı.

BİLGİLENDİRME YAPILDI
Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda gerçekleştirilen eğitiminde; Kamu Bütçelerinin Hazırlanması ve Uygulanması, Mali İşlemlerin Muhasebeleştirilmesi ve Raporlanması, Stratejik Planlama ve Performans Esaslı Bütçeleme, Bütçeleme Sistemleri, Bütçeleme İlkeleri, Analitik Bütçe Sınıflandırması, Bütçe Kodları, Bütçe Hazırlanmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar, Belediyelerde Bütçe Sistemi, Bütçe Hazırlama Rehberi, Kurumsal Kodlama Örneği, Gelir ve Giderlerin Sınıflandırılması, Yerel Yönetimlerin Mali Kaynakları konularında bilgi verildi. Eğitim programı, gerekli bilgilendirmenin yapılmasının ardından soru-cevap şeklinde devam etti.

GİDER DENGESİNİ TUTUTURMANIN ÖNEMİ
Kurumlarda bütçe belirlerken başarılı olmanın gelir-gider dengesini tutturmak gerektiğini belirten Bütçe Şube Müdürü Murat Ustaoğlu ‘’ Gelir gider dengesi her zaman en önemli unsurdur. Başarıyı sağlamak bu dengeyi doğru tutturmaktır. Giderler doğru tahmin edilirse eğer, başarılı bir iş ortaya çıkarılmış olur ‘’ diyerek sözlerini sürdürdü.

“PERFORMANS BÜTÇEYİ BELİRLER”
Bütçelerin belirlenmesinde yapılan işin performansının önemi olduğunu belirten Ustaoğlu ‘’Başarılı işler bütçenizin artmasını ve daha fazla kaynak ile daha çok iş yapabilmenizi sağlar. Bu yüzden performansımızın ölçüsü de bütçe belirlemede oldukça önemlidir‘’ diyerek sözlerini tamamladı.

BÜTÇE HAZIRLIK SÜRECİ
İyi bir yönetimin, kamu kaynaklarının ekonomik ve etkin bir şekilde hizmet gereksinimi ve önceliklerine göre etkili olarak kullanılması gerektirdiğini belirten Strateji Geliştirme Şube Müdürü Burak Otyam; “Bütçe hazırlama aşamasında yer alacak kişilerin mali ve bütçesel işlemler konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Bu da hazırlık sürecinde nasıl bir yol izleyeceklerini bilmeleri ile mümkün olabilir” şeklinde konuştu. Büyükşehir Belediyesi İnsan kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, personelin bilgilerini güncel tutmak için bu tür eğitimleri düzenlemeye devam edecek.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım