Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

0262 318 12 40

neclacavdar@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

Başkan Karaosmanoğlu, “Amacımız herkesin iş sahibi olduğu Kocaeli ve Türkiye’dir”

Tarih: 7 Nisan, 2017
a a a

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli 17’nci Kariyer Günleri ve İstihdam Fuarı’nda ki stantları tek gezerek katılımcılarla yakından ilgilendi. Onlarca firma temsilcisine fuara katıldıkları için teşekkür eden Başkan Karaosmanoğlu, “Ülkemizin, hatta gelişmiş-gelişmemiş bütün dünya ülkelerinin en büyük sorunu istihdamdır. Ama ondan da sorunlu olan bir şey varsa o da istihdam edilecek nüfusun kariyerlerinin belirlenmesi ve bu konu üzerine de yetiştirilmesidir” açıklamasını yaptı.

YETİŞMİŞ ARA ELEMAN KONUSUNDA KENTİMİZE KATKI SAĞLIYORUZ

Firma yetkilileriyle sektörlerinde ki gelişmeler hakkında bilgi alan Karaosmanoğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bu Fuar, pazardaki işgücü üzerindeki arz ve talebin uyumlu hale getirilmesidir. Dolayısıyla bu fuarlar hem piyasanın beklentisi olan kariyerlerin ve ihtiyacın ne olduğunu hem de arz edilen iş gücünün ne olduğunu bilme ve bu ikisini uyumlaştırma noktasında büyük önem taşımaktadır. Çünkü işsizlik konusunda asıl mesele; nitelikli işgücü oranını arttırmaktır. Örneğin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin meslek edindirme kursları (KO-MEK) ile bugün 44 kurs merkezimizde 315 farklı branşta 455 bin kursiyere ulaştık. Katılımcıların bazıları bunları hobi olarak görürken, bazıları da ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Bu alanda nüfus oranına göre Türkiye’de birinci, kurslaşma oranına göre ikinciyiz. Ve yetişmiş ara eleman konusunda kentimiz sanayiine, ciddi katkı sağlıyoruz.”

“DİĞER BİR GÖREVİMİZ İSTİHDAMA DESTEK OLMAKTIR”

Başkan Karaosmanoğlu açıklamalarına, “Bugün fuarımızda; Toyota, TÜPRAŞ, Ford, Hayat Kimya, Hyundai, boya ve lastik fabrikaları gibi büyük 103 fabrika ve 7 kurum olmak üzere 110 firmanın katılımı ile 140 stant yer alıyor. Başta öğrencilerimiz olmak üzere daha nitelikli iş arayan gençlerimiz ve işsizlerimiz, burada yatırımcılarımızla buluşarak; Hem istihdam konusundaki talepleri inceleyecekler, hem de kendi durumlarını artılarını, eksilerini, gözden geçirmiş olacaklar. Firmalarımız da doğrudan iş arayanlarla bağlantı kurarak, toplumun taleplerini görme şansı yakalayacaklar. İnanıyorum ki kamu kurumlarımız, istihdam ve eğitim konusunda yetkili kurumlarımız da; İnsan gücümüzün potansiyelini ve eksiklerini irdeleme imkânına kavuşarak; Eksikleri giderebilmek için yapılması gerekenleri burada tartışacak, bütün dünyanın ihtiyacı olan bu konu hakkında çözüm yolları üretecekler. Bizim yani yerel yönetimlerin vazifesi; nitelikli işgücü sayısının arttırılmasına katkı sağlamak, istihdam konusunda destek olmaktır” diyerek devam etti.

“TÜM KURUMLARIMIZLA İSTİHDAM KONUSUNDA GAYRETİMİZ VAR”

İŞKUR, Millî Eğitim, Üniversitemiz, MARKA, Sanayi odamız, ticaret odamız ve konuyla ilgili diğer kurumlarımız bu konuda bir hayli gayret gösteriyor ve önemli çalışmalar yapıyorlar diyen Karaosmanoğlu açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Amacımız herkesin iş sahibi olduğu bir Kocaeli ve Türkiye için çalışmaktır. Buna da hiç durmada devam edeceğiz. Kocaeli 17’nci Kariyer Günleri ve İstihdam Fuarı’mızın kentimize faydalar getirmesini diliyorum. Başkan Karaosmanoğlu stant ziyaretlerinde yerel yönetimler noktasında istişarelerde de bulunurken, firma yetkilileriyle de hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım