Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

0262 318 12 40

neclacavdar@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

Dünyada ilk resmi belediye kanununu Osmanlı çıkardı

Tarih: 22 Kasım, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine yönelik yapılan Osmanlıdan Günümüze Belediyecilik konulu seminerde Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, belediyecilik tarihiyle ilgili çarpıcı bilgiler sundu. Dünyadaki ilk resmi belediyeler kanununun 2. Beyazıt tarafından, yine ilk çevre temizliği nizannamesinin de 1538 yılında Osmanlı Devleti zamanında çıkarıldığını ileten Akgündüz, eskiden günümüze süren belediyecilik serüvenini aktardı.

OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE BELEDİYECİLİK

Büyükşehir Belediyesi hizmet içi eğitimlerine bir yenisini daha ekledi. Daha önce konusunda uzman eğitimci ve akademisyenleri davet ederek personelini bilgilendiren Büyükşehir şimdi de Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün “Osmanlıdan Günümüze Belediyecilik” konulu seminerini düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen seminerde Osmanlıdan günümüze süregelen belediyecilik anlayışını Büyükşehir yöneticilerine aktardı.

İLKLER OSMANLI DEVLETİNDEN

Dünyada ilk resmi belediyeler kanununun 2. Beyazıt döneminde çıkarıldığını belirten Prof. Dr. Ahmet Akgündüz bu kanunun ayrıca ilk tüketici haklarını koruyan kanun, ilk gıda maddeleri nizannamesi, ilk standartlar kanunu, ilk çevre nizannamesini de kapsadığını ifade etti. Bu kanunlardan “Her ne kim Allah ü Te’ala yaratmıştır muhtesip (Belediye Başkanı) görüp gözetse gerektir, hükmi vardır” maddesini örnek veren Akgündüz, Osmanlı’daki belediye kanunlarının herkesi kapsayan ve önemli bir yeri olduğunu aktardı.

KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİ

Belediyeciliği Allah için toplum yararına amacını taşıdığını aktaran Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ilk belediye başkanını Hz. Ömer tarafından tayin edildiğini ifade etti. Belediyeciliğin Osmanlı’da hep bu hedef üzerinde yürütülmeyi amaç edildiğine dikkat çeken Akgündüz, bu kapsamda güzele ve iyiye teşvik etmek, güzel ve çirkin olan şeyleri önlemenin belediyelerin görevleri arasında yer aldığı bilgisini verdi. Osmanlı’da belediye kanunlarında kul hakkında çok önem verildiğine dikkat çeken Akgündüz bu konuda bir çok kanun maddesi olduğunu ifade etti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım