Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

0262 318 12 40

neclacavdar@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bordro ve Tahakkuk Şube Müdürlüğü

‘Can Veren Pervaneler’den öğüt veren mesajlar

Tarih: 10 Ekim, 2012
a a a
‘Can Veren Pervaneler'den öğüt veren mesajlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, TRT Anadolu’da Can Veren Pervaneler programını hazırlayan Av. Hayati İnanç’ı konuk etti. Klasik Edebiyatımızda Yönetim Dersleri adlı eğitimini veren İnanç, ünlü şairlerin eserlerindeki mesajları paylaştı.

ŞAİRLERDEN ÖRNEKLER

Büyükşehir Belediyesi hizmet içi eğitim seminerlerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen eğitimlerin bu sefer ki konuğu TRT Anadolu’da Can Veren Pervaneler isimli programda Divan Edebiyatı’nın en güzel örneklerini hem okuyan hem de içindeki mesajları ekranlara taşıyan Av. Hayati İnanç oldu. İnanç, 2 saati aşkın süren eğitim seminerinde Baki’den Nebi’ye birçok şairin eserlerinden örnekler vererek bu örneklerden çıkarılacak mesajları iletti.

ROLLER DEĞİŞEBİLİR

Divan edebiyatında şairlerin eserlerindeki en sert nasihatlerini kendilerine yazdıklarını ifade eden Av. Hayati İnanç, insanın hayatında bu doğrultuda yaşamasının önemine ve faziletine değindi. Ziya Paşa’nın ‘Ârif-i billâh olan bir hâlete dil bağlamaz, İnkılâb eyler zamân ikbâl olur idbâr olur’ beyitini de okuyan İnanç, yönetim görevini üstlenenlerin bu sözleri unutmaması gerektiğini dile getirdi. İnanç, beyitin manasının, ‘işi bilen, içinde bulunduğu duruma gönül kaptırmaz; aşağıdayım diye yerinmez, üstteyim diye öğünmez yani; zira bilir ki, zaman değişir, roller değişir, çıkış da var iniş de’ olduğunu kaydetti.

İLGİNÇ OLAYLAR

“Zâlimlere mehl olmasa matlûb-ı ilâhî, Bir demde yıkar âlemi mazlûmların âhı” beytini okuyan İnanç, bu sözlerin yönetim görevinin hakkıyla yapılmasına çok önemli bir örmek olduğunu ifade etti. İnanç, ilginç ve etkileyici üslubu ile sunumu boyunca ünlü şairlerin eserlerini seslendirdi. Bu eserlerde yer alan mesajları dinleyicilerle paylaşan İnanç, geçmişte yaşamış ünlü isimlerin hayatlarından ilginç anekdotlara da sunumunda yer verdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım