Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

0262 318 11 00

0262 318 11 01

ismailgulsoy@kocaeli.bel.tr

Depremde Acil İletişim Aracı, Bilişim Fuarı’nda

Tarih: 25 Kasım, 2017
a a a
Depremde Acil İletişim Aracı, Bilişim Fuarı'nda

Türk Telekom’un afet ve kriz anlarında kullanılmak üzere ürettiği Acil İletişim Aracı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocaeli Bilişim Fuarı’nda yer aldı. Araç, 17 Ağustos gibi dünyanın en büyük depremlerinden birini yaşayan Kocaelililerden büyük ilgi gördü. Acil İletişim Aracı, olası afet anında bölgede oluşturulan Afet Koordinasyon Merkezi’nin uydu aracılığıyla iletişimini sağlıyor.

HABERLEŞME İHTİYACINI KARŞILIYOR

Tamamen Türk Telekom’un özel tasarımı olan araç, Bilişim Fuarı’nın B Salonu’nda yer alıyor. Aracın içerisinde her türlü haberleşme ihtiyacını giderecek donanım bulunuyor. Buradaki sistemler uyduya bağlantı yapabiliyor. İletişimde herhangi bir sorun varsa uydu ve radyo linki üzerinden medya haberleşmesi sağlanıyor.

AFETZEDELERİN İLEŞİTİMİNİ SAĞLIYOR

Kendi içinde enerjisi olan araç, hiç kuşkusuz afetzedelerin iletişimine yönelik de önemli katkı sunuyor. Afete maruz kalmış olan insanların haberleşme ihtiyaçlarını en hızlı şekilde yerine getirmek amacıyla kurgulanan araçta sabit operatörler, ses data sistemi bulunuyor. Afet İletişim Aracı söz konusu bu özelliği ile Bilişim Fuarı’nda ilgi gördü. 17 Ağustos gibi bir depremi yaşamış olan ve o günlerce iletişim konusunda zorluk çekmiş olan vatandaşlar, aracın bu özelliği ile yakından ilgilendi.

AKILLI DÖNÜŞÜM OTOMATI

Öte yandan yine Türk Telekom’un hizmetlerinden biri olan Akıllı Geri Dönüşüm Otomatı çevreye yönelik katkısıyla Bilişim Fuarı’nda tanıtıldı. Akıllı Geri Dönüşüm Otomatına atılan pet ya da cam şişelerin barkotları makine tarafından anında tanınıyor. Ürünün barkodu daha sonra bir makbuzla ürünü atan kişiye veriliyor. Akıllı Geri Dönüşüm Otomatı duyarlı vatandaşların bu anlamlı davranışı ise bir kuruş ile hediyelendiriyor. Sembolik anlamı olan bu tutar, kişinin kent kart ya da kredi kartına yükleniyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım